• |
ide | kryesore

Bota ka zyrtarisht pesë oqeane, hartës i shtohet Oqeani Jugor

-Instant, Lajme, Të fundit

Për shumë e shumë dekada nëse do të flitej për Tokën do të thuhej se planeti ynë ka shtatë kontinente dhe katër oqeane. Por kjo nuk është më e vërtetë.


National Geographic, e shquar ndër të tjera edhe për rolin e saj në krijimin e hartës botërore, ka shpallur zyrtarisht se do të njihet edhe një oqean i pestë, i quajtur Oqeani Jugor. Ky oqean lag brigjet e Antarktidës. Me një madhësi që shkon rreth 20.3 milionë kilometra katrorë, oqeani i ri është më i madhi në botë (pas Paqësorit, Atlantikut dhe Indisë, por më i madh se Oqeani i Arktikut). Pika më e ulët e Oqeanit Jugor është 7,235 metra nën nivelin e detit në kanalin e Sandwichit të Jugut.


Vendimi është shpallur ditën e sotme nga National Geographic, megjithës zërat për një oqen të pestë qarkullojnë që në fillim të shekullit të 2-të.

 

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu