• |
ide | kryesore

Fushata #FreeBritney ngriti misterin më të madh të kulturës pop. A do t’u japë ajo një përgjigje fansave në gjykatë?

-Instant, F1, Paparazzi

Në vitin 2009, një superfans i Britney Spears, e quajtur Megan Radford lexoi një postim në blog për rregullimin e ri ligjor të idhullit të saj, dhe pa që diçka nuk shkonte.
Kështu që Radford organizoi një protestë one-ëoman jashtë koncertit të yllit në Dallas, e veshur me një bluzë që ajo e realizoi vetë, e stampuar me një parullë të çuditshme: “Free Britney”.


“Unë isha krejt vetëm … Unë mendoj se disa njerëz patjetër menduan se isha e çmendur,” tha Radford për CNN. Por, “kur kujdesesh vërtet për një njeri, nuk është një hap I madh për të filluar avokimin për të drejtat e saj”.
34-vjeçarja Radford, e cila thotë se kurrë nuk “u rrit” nga dashuria e saj adoleshente për Spears, nuk kishte dëgjuar kurrë më parë për një konservator. Fansat e Spears përreth saj kishin pak shqetësim për shkakun dhe fraza në veshjen e saj nuk ishte ende një hashtag – vetëm disa fjalë që ajo do të lexonte në një faqe fansash.


“Ishte vetëm një mënyrë për të provuar të përçoja situatën,” tha Jordan Miller, pronari I site-it të fansave dhe njeriu që shpiku shprehjen “Free Britney” në një seri postimesh për lexuesit e tij në fund të vitit 2008.

Sot, këto dy fjalë përshkruajnë pa dyshim kryqëzatën përcaktuese të kulturës pop të epokës së internetit. Lëvizja #FreeBritney, e cila pretendon se ylli po mbahet kundër vullnetit të saj në një mbytje ligjore që i mohon asaj edhe liritë më themelore personale, ka poste në të gjithë botën dhe ka tërhequr një vëzhgim të fortë mediatik në çështjen e këngëtares në vitet e fundit.

Pothuajse të gjitha pretendimet e ithtarëve të saj – të tilla si që Spears nuk merret me mediat e saj sociale, se ajo nuk lejohet të drejtojë ose të ketë një telefon dhe se ajo është kërcënuar ose ndaluar të kritikojë rregullimin në publikjanë mohuar me forcë nga ata që janë afër Spears ose të përfshirë.

Ata thonë se urdhri, i cili ka qenë në fuqi që nga viti 2008, ekziston për mbrojtjen e Spears dhe e ka ndihmuar këngëtaren të vendos karrierën dhe jetën personale në rrugën e duhur, ndërsa vuri në dukje se këngëtarja kurrë nuk ka kërkuar nga gjykata që ajo të shpërbëhet. As Spears dhe as publicistja e saj nuk iu përgjigjën kërkesës së CNN për koment mbi këtë artikull.

Kështu që për shumë nga aktivistët, e Mërkura – kur Spears pritet të flasë në një seancë gjyqësore në Kaliforni, duke i dhënë fund një heshtjeje për vite me radhë mbi këtë çështje – ndihet si një ditë llogaritjeje.

Babai i Spears, Jamie Spears, u emërua për herë të parë në gjykatë si një konservator i përbashkët i pasurisë së vajzës së tij në 2008, së bashku me avokatin Andreë Ëallet, pas një serie çështjesh personale që luajtën publikisht për këngëtaren. Për pjesën më të madhe të asaj periudhe, ai gjithashtu mbikëqyri vendimet e saj shëndetësore dhe mjekësore dhe në vitin 2019 ai u bë konservatori i vetëm i pasurisë së këngëtares prej 60 milion dollarësh kur Ëallet dha dorëheqjen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu