• |
ide | kryesore

Shifrat e Eurostat/ Bie propaganda, Shqipëria me vdekshmërinë më të lartë në Europë

-Instant, Kryesore

Pretendimi se Shqipëria ka qenë një histori suksesi në përballimin e pandemisë nuk mbështetet në asnjë shifër. Madje llogaritja e numrit të vdekjeve në raport me popullsinë na rendit si vendin me fatalitetet më të mëdha në kontinentin tonë. Dhe kjo nuk duket në shifrat propogandistike që jep qeveria e cila numëron diku tek 2500 jetë të humbura si pasojë e COVID-19.


“Politikë me vdekjen”/ Shqipëria me numrin më të lartë në Europë për humbjet e jetës gjatë pandemisë


Në fakt të vdekurit janë afro katër fish më shumë. Sipas të dhënave të Eurostat, që gazetarja Ornela Liperi ka nxjerrë në një shkrim në revistën Monitoir gjatë afro një vit të shpërthimit të pandemisë numri i vdekjeve të shtuara ka qenë plot 9300 më shumë. Natyrisht ato janë shkaktuar edhe si rezultat i frikës së pacientëve për të shkuar drejt spitaleve për tu kuruar nga sëmundje të tjera, por pjesa dërrmuese e tyre i përket kategorisë së atyre që vdisnin në shtëpi, ose në spital por raportoheshin ose si të pa prekur nga Covid, ose si të shëruar tashmë prej tij.

“Të dhënat e Eurostat, që janë të disponueshme deri në javën e dytë të marsit 2021 tregojnë se për periudhën nga 2 marsi 2020 deri në 15 mars 2021, pra për 54 javë radhazi, Shqipëria ka pasur rritjen më të lartë të vdekjeve shtesë në raport me mesataren e të njëjtës periudhë 2018-2019.

Për këtë periudhë, fatalitetet u rritën me 41%, ndërsa shteti i dytë pas nesh me rritjen më të lartë është Çekia, me 25% e ndjekur nga Sllovakia me 24%.
Nga shtetet e rajonit, sipas Eurostat, Mali i Zi kishte rritje të vdekjeve shtesë me 21.5% në 54 javë pandemi, ndërsa shteti që e ka kaluar më lehtë është Serbia, me +9.3%” raportohet në shkrimin e Monitor.

Pak a shumë të njëjtën gjë ka raportuar edhe instituti ynë i statistikave që ka folur për 9300 të vdekur më shumë nga prilli 2020 deri në mars 2021, në krahasim me periudhat përkatëse të vitit të mëparshëm.

Rama: “Askush s’ka interes të fshehë vdekjet”. Provat që e kundërshtojnë

Muajt më të këqinj, kanë qenë ato të fillim vitit 2021, kur në Shqipëri u zbatua “de facto” politika barbare e imunitetit të tufës. Në janar mars janë shënuar gjithsej rreth 9,657 vdekje, me një rritje prej 55.8% në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2020 dhe me 52% në raport me mesataren 2016-2019.

Andi Bushati:Kush po i përbalt bluzat e bardha?

Pra, përpara sesa të bërtasim për një histori suksesi pas sjelljes personale të vaksinave nga kryeministri (Rama ka deklaruar shpesh Po vaksinoheni se më keni mua kryeministër) duhet të jemi të ndërgjegjshëm se vendi e ka paguar çmimin e lartë të përballjes me pandeminë: duke humbur jetë njerzore më shumë se kushdo tjetër në Europë. Madje me dyfishin e diferencës nga vendi i dytë.

©Lapsi.al

11 Comments

 1. Nje fjale e urte thote:
  Te keqen nuk t’a ben askush.
  Te keqen ia ben vetes.
  Jemi popull i pa edukuar dhe injorant. Harruat propaganden qe bente opozita kunder qeverise per masat mbrojtese kunder pandemise duke filluar qe nga mbajta e maskave dhe deri tek levizja e kufizuar e popullates.
  Pikerisht ju te kesaj gazete keni ironizuar masat e vendosura nga qeveria dhe sygjeronit rakine dhe hudhrat e Monikes se Krye..arit.

  1. Mjeshter akoma i beson ketyre?! Nuk u lodhe ndocik nga prapaganda qe bejne neper media, nate e dite?! I forte je! Bravo!

 2. Nje fjale e urte thote:
  Te keqen nuk t’a ben askush.
  Te keqen ia ben vetes.
  Jemi popull i pa edukuar dhe injorant. Harruat propaganden qe bente opozita kunder qeverise per masat mbrojtese kunder pandemise duke filluar qe nga mbajta e maskave dhe deri tek levizja e kufizuar e popullates.
  Pikerisht ju te kesaj gazete keni ironizuar masat e vendosura nga qeveria dhe sygjeronit rakine dhe hudhrat e Monikes se Krye..arit.

 3. Nje fjale e urte thote;
  Genje genje se dicka do mbetet.
  Robt ne pidh ketij sufllaqexhiut me lart qe nuk i dhimbsen 7000 te vdekur qe jane mbajtur te fshehur , por ka hallin te mbroje partine. O sufllaqe Rilindase i spiropalizuar dhe dicka tjeter robt ne pidh dhe Lulit, Likes dhe Mones.

 4. Ore bythe lepires i Edvin bythes ishte gerdalla qe tha hiqini maskat se me shum bejne dem se mire prandaja kujdes o era shurre, ore prandaj te vje era shurre ti komentuesi i pare pasi je me prostate ore shurre komplet. Pastaj kur ka thene nje te vertet ky gerdalla plak i Surrelit qe tha per vdekjet aman aman. Ai gjith trupi i tije eshte GENJESHTER.💩🙈💩🙈🤮🤮💩🙈🤮

 5. Propaganda funksionon! Asnjerit prej nesh nuk ja ndryshon jeten fakti qe jemi populli me numrin me te larte te vdekurve ne Europe, ashtu sic nuk ja ndryshon mashtrimi qe kemi numrin me te ulet. Gjithsesi, nese industria e propogandes mashtruesese te Rames nuk do e kishte mundur propaganden e faktit tani situata do ishte krejt e ndryshme. Them propaganden e faktit sepse theksimi i nje fakti eshte propagandistik kur behet ne kurriz apo injorim te shume fakteve te tjere qe mund te jene shume me te rendesishem. Per shembull, sa vete e dine qe ne jemi kombi me idiot ne Europe, dmth me iq-ne me te ulet? Si mundet kombi me idiot ne Europe te kete perballimin me te mire te nje sfide qe kerkon ndergjegje te larte ne te gjitha nivelet. Une jam populist, por qe jemi kombi me idiot ne Europe eshte fakt. Me siguri eshte pasoje e kequshqyerjes dhe shkollimit primitiv te Enverit dhe duhet ndryshuar, por ama duhet ndryshuar. Po te behej matja ne vitin 1991 do ishim baraz me Afriken sepse dhe nivelin kalorik te tille e kishim. Nuk eshte risi te themi qe jemi skllever te propagandes.

 6. Bravo Propaganda. Ky sufllaqexhiu i Velines dhe Fugsit, shpesh ve emrin e byrektores, por harron se eshte sufllaqe. Rama, Basha, Veliaj, Kryemadhi te gjithe pjese e nje gjirizi jane. Njelloj si kjo sufllaqja me byrektoren. Te dy ne goje e marrin. I vetmi ndryshim eshte se sufllaqja therret nga kenaqesia se ia fut i veti, ndersa byreku nga inati qe po e ha, por jo nga i veti.

 7. Shumë nga ne komentuesit e kemi perjetuar fenomenin kur e largonim një dashnore, ajo shkonte tek ish dashnori i mëparshëm vetem për të na “plasur” zemren. Edhe Berish kurva, e vertetoj që e paska dashur dashnorin e vet Ameriken, vetem për interes, dhe kur dashnori i tij Amerika e kuptoj kush ishte kurva e tij Berisha, ja dha shqelmin bythve dhe e nxorri në trotuar. Çbëri prostituta Saluçkë Berisha, shkoj të ngushëllohej dhe të ankohej tek prokseneti i tij i mëparshem Franca. Pra puna e prostitutes Sali UDB-ash Berisha, është thjeshtë odiseja e një kurve që nuk din çka është besa, besnikria dhe fjala e nderit, dhe keto veti e çojnë kurven Berisha si të gjitha kurvat e tilla të gjindet në trotuar në moshë të vjeter dhe pa dhëmbë në gojë. Pt’huuuuu rraspihe Viçidoli.Shifrat jane zyrtare ata qe kane vdekur ne spitale pjese tjeter ka vdekur neper shtepi nga keto ka shume dhe vdekje natyrale aksidente vrasje të gjitha bashke bejne shifren 9100,kjo laperi si gazekare ti ndaje vdekjet,nga korona ne spital,ne shtepi,nga vdekjet natyrale,nga vrasjet,nga aksidentet dhe populli shpellkar të kuptoje vete,jo nepermjet propogantes laperi monitor

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu