• |
ide | kryesore

Frazë raciste online: Corinthians zgjidh kontratën e Danilo Avelar

-Instant, Sport

Mbrojtësi Danilo Avelar nuk do të veshë më fanellën e Corinthians. Pas bisedave të gjata në korridoret e Parque São Jorge, këshilli administrativ i Timãos vendosi t’i japë fund marrëdhënies kontraktuale me lojtarin. Përfaqësuesit e klubit dhe ata të lojtarit po negociojnë kushtet e një zgjidhje kontrate. Kontrata e futbollistit ishte e vlefshme deri më 31 dhjetor 2022.


Këtë mëngjes, gjatë një momenti lojrash online në mediat sociale, lojtari shkruajti një fjali me një konotacion racist dhe misogjinist kur përcaktoi një përdorues tjetër “djali i vajzave të zeza”. Rasti erdhi në vëmendjen e Corinthians, vetë lojtari pranoi gabimin e tij dhe klubi zgjodhi të mos vazhdonte më kontratën me të. Në mbrojtje të tij, Avelar shpjegoi se ai ishte ofenduar nga një përdorues i huaj, për faktin se ishte brazilian dhe shkroi frazën në përgjigje të provokimit.


Këshilli i administrimit të Corinthians e kaloi ditën duke u takuar me përfaqësuesit e lojtarit dhe, duke iu përgjigjur kërkesave nga shumica e tifozëve, informoi se lojtari nuk do të jetë më pjesë e skuadrës së tyre profesionale. Ky është shënimi zyrtar: “Klubi Sportiv Corinthians Paulista informon se është në kontakt me atletin Danilo Avelar dhe përfaqësuesit e tij për të diskutuar dhe zyrtarizuar masat e duhura për t’i dhënë fund marrëdhënies. Corinthias përsërit se është kundër çdo manifestimi me konotacion racist, në përputhje me historinë e saj të mbrojtjes së barazisë dhe demokracisë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu