• |
ide | kryesore

Bjellorusia liron nga burgu gazetarin kritik

-Instant, Lajme, Planet

Roman Protasevich u mor në paraburgim i akuzuar për  nxitje së trazirave. Bashkë me të, pas urdhrit të Aleksandër Lukashenko për të devijuar fluturimin e avionit Athinë-Vilnius për ta detyruar më pas të ulej me detyrim në Minsk u arrestua edhe e dashura e tij, shtetasja ruse Sofia Sapega. Edhe për këtë të fundit është dhënë masa “arrest shtëpie”.


Arrestimi i tyre solli reagime të ashpra. BE vendosi sanksione ndaj ndaj Bjellorusisë. Duket se Bjellorusia është “dorëzuar” pas presioneve të shumta dhe ka nxjerrë gazetarin nga qelia.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.