• |
ide | kryesore

Florida, ende dhjetëra të pagjetur nën rrënoja/ Dëshmitarët: Skena që të kujtojnë 11 shtatorin

-Instant, Lajme, Planet

Një ndërtesë 12-katëshe që shembet si një kështjellë rëre gjatë natës, ndërsa dhjetëra banorë janë duke fjetur, një ulërimë e ngjashme me bubullimën dhe më pas një re tymi, një grumbull rrënojash, njerëz që bërtasin dhe ikin. Skena që të kujtojnë 11 shtatorin është tragjedia që ndodhi në Surfside, një qytet në veri të Miami Beach në Florida. Bilanci i parë tregon të paktën 3 të vdekur, por 100 janë ende të zhdukur.


 


“Është shumë e trishtueshme kur njerëzit nuk e dinë se çfarë do të ndodhë me familjet e tyre”, tha Jose Diaz, kreu i këshillit të komisionerëve të Miami-Dade. “Ata janë të dëshpëruar, ata duan të dinë se çfarë ka ndodhur. Ne po vazhdojmë të kërkojmë”, shpjegoi ai.

Mes 100 të zhdukurve janë edhe motra e zonjës së parë të Paraguait dhe 20 shtetas izraelitë, që kanë frikë nga më e keqja për sa i përket viktimave, ndërsa qindra zjarrfikës dhe ekipet e shpëtimit po kërkojnë të mbijetuarit në një skenar apokaliptik, edhe me qen dhe dron. Imazhet e kamerave të vëzhgimit të zonës, të treguara nga rrjetet amerikane lënë pak shpresë për të gjetur të mbijetuar të tjerë, përveç 35 personave të nxjerrë nga rrënojat. Midis tyre edhe një djalë, shpëtimi i të cilit u transmetua drejtpërdrejt në TV.

“Unë kurrë nuk kisha parë kaq shumë ambulanca në jetën time, dukej si një skenë nga 11 shtatori”, thonë disa dëshmitarë. “Është si një bombë që ka shpërthyer. Më keq se një tërmet”, thonë të tjerët.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu