• |
ide | kryesore

Heqja e sigurimit kufitar, Kosova dhe Mali i Zi nënshkruajnë sot marrëveshjen

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Byroja Kosovare e Sigurimeve këtë të premte ka bërë me dije se do të nënshkruajë Memorandumin e Mirëkuptimit me Malin e Zi, për njohjen reciproke të certifikatave të sigurimit për mbulimin e përgjegjësisë në shkaktimin e dëmeve ndaj palëve të treta në territoret e ndërsjella.


Sipas njoftimit kjo është një marrëveshje që bën të mundur që pas 1 korrikut, kosovarët të mos paguajnë sigurimin në vlerë 15 euro me Malin e Zi. Ndër të tjera mësohet se marrëveshja do të nënshkruhet nga kryetari i BKS-së, Sami Mazreku dhe drejtori i Byrosë Nacionale të Siguruesve në Mal të Zi, Boris Saban.


“Ju njoftojmë se me datë 25.06.2021 në ora 14:00 në Podgoricë, Mali i Zi, Drejtori Ekzekutiv i Byrosë Kosovare të Sigurimit z. Sami Mazreku do të nënshkruajë Memorandumin e Mirëkuptimit me Drejtorin Ekzekutiv të Shoqatës – Byrosë Nacionale të Siguruesve në Malin e Zi z. Boris Saban, për njohjen reciproke të certifikave të sigurimit për mbulimin e përgjegjësisë në shkaktimin e dëmeve ndaj palëve të treta në territoret e ndërsjella, në Republikën e Kosovës dhe Malin e Zi”, thuhet në njoftim.

BKS bën të ditur se me nënshkrimin e Memorandumit të Mirëkuptimit në fjalë, drejtuesit e mjeteve motorike me targë të regjistrimit të Malit të Zi gjatë hyrjes në Kosovë do të prezantojnë Kartonin e Gjelbër valid, ndërsa në anën tjetër drejtuesit e mjeteve motorike me targë të regjistrimit të Kosovës gjatë hyrjes në Malin e Zi do të prezantojnë certifikatën e sigurimit TPL + valide, e cila aplikohet edhe në MoU-të me Maqedoninë dhe Serbinë.

“Më tej, përmes këtij memorandumi të nënshkruar ndërmjet dy Byrove në cilësinë e përfaqësueseve të industrive të sigurimit, synohet të arrihet lëvizja e lirë e qytetarëve duke mundësuar rritjen e potencialit të zhvillimit ekonomik dhe rritjen e qarkullimit të mallrave e shërbimeve, duke siguruar çdo herë mbrojtjen e të drejtave të policëmbajtësve dhe palëve të treta të dëmtuara, në kuadër të zbatimit të Rregullores së Brendshme të Këshillit të Byrove dhe legjislacionit të secilit vend”, theksohet në njoftim.

1 Comment

  1. Bravo , Qeveria e Kosoves 5 mujore mendon per t’ia lehtesu jeten KOSOVARVE .
    Qeveria e Shqiperise 9 vjecare nuk mendon tia lehtesooje jeten Shqiptarve po mbron interasat e uligarve te siguracioneve , turp e faqja e zeze .
    15 E SHQIPTARET per te shku ne Mal te ZI – 0 Kosovartet per te shku ne Mal te Zi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu