• |
ide | kryesore

Heqja e shisheve nga Pobga solli vendimin e papritur të Uefa-s: asnjë birrë në daljet e lojtarëve muslimanë

-Instant, Sport

Paul Pogba ka triumfuar mbi kompaninë e njohur të birrës. Uefa, pas gjestit të mesfushorit francez i cili kishte shmangur dy shishe birre – edhe pse jo alkoolike – duke u ankuar për respekt për besimin e tij musliman, ka vendosur të ndalojë reklamimin nëse një lojtar musliman kërkon shprehimisht heqjen e shisheve. Me sponsorin është diskutuar dhe ata kanë dhënë konsensusin e tyre për vendimin.


Kjo është ajo që ka vendosur Uefa, pas gjestit të Paul Pogba që erdhi pas atij të Cristiano Ronaldos, i cili spostoi një shishe coca cola të vendosur midis tij dhe kamerave. Nuk ka vlejtur për asgjë sqarimi se birra e njërit prej sponsorëve kryesorë të turneut është në të vërtetë jo-alkoolike dhe prandaj në përputhje me parimet fetare të lojtarit. Tani një zëdhënës i Uefa ka konfirmuar cfarë kishte lajmëruar Daily Telegraph: “Do të pyesim individualisht lojtarin nëse ai dëshiron ta heqë birrën apo jo, edhe nëse është jo-alkoolike. Sponsori është konsultuar pr këtë temë dhe ka pranuar”.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.