• |

Video/ Danimarka e para çerekfinaliste e Euro 2020: Dolberg likuidon Uellsin që del nga skena me goleadë

Danimarka është ekipi i parë kombëtar i kualifikuar për çerekfinalet e Euro 2020. Skandinavët mundën Uellsin 4-0 dhe fitojnë kalimin e raundit: më 3 korrik në Baku ata do të takojnë fituesin e ndeshjes Holandë-Republika Çeke. Vendosi sfidën një dygolësh i Dolberg (27′ dhe 48′), ndërsa Maehle (88 ‘) dhe Braithëaite (90’ + 6) mbyllën llogarinë në minutat e fundit. Bale dhe shokët e tij të skuadrës përshëndesin turneun me një performancë shumë zhgënjyese.

Shansi i parë ishte i Uellsit me një goditje nga hyrja e zonës e Bale, pas vetëm 10 minutash lojë, me topin që fshikulloi shtyllën. 20 minutat e para ishin krejtësisht të markës britanike, pastaj danezët fituan fushën dhe në minutën e 27 kaluan në avantazh me një të djathtë diagnale të Dolberg, që magjepsi tifozët, duke thyer Ward. Skuadra e Pagë nuk arrin të reagojë e në minutën e 40 humbet edhe Roberts të dëmtuar e të zëvendësuar nga Neco Williams. Maehle pati shansin të dyfishonte rezultatin pikërisht para fundit të pjesës së parë, por vetëm fitoi një goditje këndi.

Pjesa e dytë është akoma më e vështirë për uellsianët, që ndëshkohen ende pa nisur mirë loja. Pas vetëm 3 minutash të pjesës së dytë Dolberg dyfishoi shifrat: një gabim i Williams lerjoi topin të mbërrinte në këmbët e numrit 12, që mposhti Ward pa probleme. Në minutën e 64, Jensen, i cili u aktivizua në pjesën e dytë, shkoi pranë golit të tretë me topin që kaloi ngjitur me shtyllën.

Uellsi provoi të rikthehej në lojë por nuk arrin të krijojë raste të vërteta. Nota e vetme negative në një performancë fantastike të skuadrës së Hjulmand është dëmtimi i Kjaer në minutën e 77, për shkak të një problemi muskulor, por Andersen nuk është se prishi stabilitetin e një skuadre euforike, sidomos pas vizitës përpara sfidës të kapitenit Eriksen. Danezët insistuan për ti dhënë përmasa fitores së dytë: Braithwaite dhe Jensen goditën shtyllën në të njëjtin aksion, 5 minuta përpara fundit, por më të mirën e kishte rezervuar Maehle, që në të 88 shënoi golin e tretë, përpara se Braithwaite të fiksonte pokerin në minutën e 5 shtesë, fillimisht i anulluar dhe më pas i vlerësuar nga Var.