• |
ide | kryesore

De Ligt merr përsipër eleminimin e Hollandës: “Jemi jashtë për fajin tim”

-Instant, Sport

“Sigurisht që më dhemb. Praktikisht e humbëm lojën për shkak të asaj që bëra. Në mendje, unë nuk duhet të kisha bërë topin të kërcente”. Mattijs de Ligt nuk gjen paqe, i ndëshkuar me karton të kuq për një prekje të topit me dorë në minutën e 55 të sfidës për 1/8 mes Hollandës së tij e Republikës Çeke, kur rezultati ishte ende 0-0, duke lënë Portokallinjtë me 10 lojtarë për të gjithë pjesën e dytë. Një episod që i kushtoi shtrenjtë kombëtares së tij. “Mendova se e kishim ndeshjen nën kontroll. Kishim pak mundësi, veçanërisht në pjesën e parë. As që ndieja se kishin krijuar shumë raste. Por kartoni i kuq padyshim bëri ndryshimin,” shtoi mbrojtësi i Juventus.

“Ata ishin kundërshtarë të fortë, por unë mendova se ishim më mirë deri në kartonin e kuq. Ne e dominuam lojën.” Ky është edhe opinioni i teknikut Frank De Boer mbi humbjen ndaj Republikës Çeke. “Dumfries shkoi pranë golit dy herë në pjesën e parë, ashtu si van Aanholt. Por ndeshje si kjo vërtiten rreth një ose dy momenteve. Ne patëm një me Malen dhe disa sekonda më vonë mbetëm me 10. E gjëja më e keqe që mund të bësh kundër një ekipi si ky cek është të qëndrosh me një më pak. Kështu ata patën mundësinë të luanin siç dëshironin” përfundoi De Boer.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.