• |
ide | kryesore

Mega-aeroporti i fundit i Kinës është zyrtarisht i hapur

-Instant, Stil

Aeroporti i shumëpritur Ndërkombëtar i Kinës Chengdu Tianfu ka filluar zyrtarisht fluturimet, duke u ofruar udhëtarëve një portë të re për në shtëpinë e pandave gjigante. Fluturimi i tij inaugurues, i operuar nga Sichuan Airlines, u ngrit në 11:10 të Dielën, me destinacion Pekinin.


Chengdu, kryeqyteti i provincës Sichuan, tani është qyteti i tretë në vend që ka dy aeroporte ndërkombëtare, duke iu bashkuar Shangait dhe Pekinit. I ndërtuar me një kosto prej rreth 70 miliardë juan kinez (10.8 miliardë dollarë), faza e parë e qendrës masive të aviacionit ka kapacitetin për të trajtuar deri në 60 milion pasagjerë në vit, duke hapur më tej rajonin jugperëndimor të vendit.


Tre pista dhe dy terminale, që mbulojnë një sipërfaqe totale prej 710,000 metra katrorë, janë në veprim. Media shtetërore Xinhua raportoi se aeroporti përfundimisht do të strehojë terminale që mbulojnë 1.4 milion metra katrorë, të aftë për të trajtuar 120 milion pasagjerë në vit.

©LAPSI.AL

2 Comments

  1. Aeroporti ine eshte me i madhi i te medhenjve ne bote pasi e ka inauguruar lideri i muterve te ballkanit veri perindimoro verioro jugore 🤣😅🤥🤥🤥🤥

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu