• |
ide | kryesore

Moment historik për La Liga, arbitrat spanjollë bëhen profesionistë: përcaktohen pagat

-Instant, Sport

Nga e enjtja e 1 korrikut, drejtuesit e ndeshjeve në La Liga do të jenë zyrtarisht profesionistë. Kjo është risia historike e futur nga kampionati spanjoll: tani arbitrat nuk do të jenë më në gjendje të kryejnë punë të tjera paralelisht, siç ndodhte deri tani. Marrëveshja gjithashtu ka përcaktuar shumat e pagave që profesionistët e rinj do të marrin.


Kontrata e nënshkruar flet për “një marrëdhënie të veçantë pune, në baza të rregullta, në praktikën e sportit profesionist, mes një sportisti profesionist, që është gjyqtari që i përkushtohet këtij sporti mbi një bazë vullnetare sipas rregullave, dhe një kompanie sportive, RFEF (Federata Spanjolle e Futbollit).


Siç raportohet nga Calcio e Finanza, arbitrat, ndihmësit dhe arbitrat e VAR do të kenë një shpërblim vjetor bruto prej 114,121 euro (duke përjashtuar të ardhurat që vijnë nga funksione specifike), në dhjetë këste, nga të cilat, megjithatë, kontributi i sigurimeve shoqërore do të zbritet. Këtyre dhjetë pagesave do ti shtohen edhe tarifat për ndeshjet individuale. Për arbitrat e Primera Division, të La Liga, shuma do të jetë rreth 4,300 euro. Zbret në kuotën 1,928 euro shuma për Segunda Division.

Sa për shpërblimin e rezervuar për punonjësin e VAR, çdo ndeshje do të ofrojë një fitim prej 2,100 euro për kampionatin elitar, 964 euro për kampionatin inferior. Kontrata parashikon gjithashtu transferimin e të drejtave të imazhit të arbitrave individualë dhe kolektivë te RFEF, në këmbim të një shume bruto prej 22,842 euro.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu