• |
ide | kryesore

I ndaloi për vete, Danimarka dhuron 1 milion doza Astra Zeneca për Ballkanin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Danimarka ka vendosur që të dhurojë 1 milion doza vaksinash nga AstraZeneca për Ballkanin Perëndimor. Këtë gjë e ka bërë të ditur kryediplomati danez Jeppe Kofod me anë të një postimi në Twitter. Ai shkruan se vaksina do t’i dhurohen Shqipërisë, Kosovës, Maqedonisë së Veriut si dhe Bonje & Herzegovinës.


Ai ka shkruar se vaksinat në Ballkanin Perëndimor do të dërgohen në muajt e ardhshëm. Ndërkohë që Danimarka e ka hequr nga programi i vaksinimit vaksinën e AstraZenecës, për shkak të mpiksjeve të gjakut që ka shkaktuar kjo e fundit.


“Fqinjët tanë në Ballkan po përjetojnë një mungesë të madhe vaksinash, e cila është e rëndë për komunitetet individuale dhe rrit rrezikun e shpërthimeve të reja që mund të përhapen. Të lumtur që mund të ndërhyjmë dhe të ndihmojmë partnerët tanë që janë ngushtë me vaksinat”, – tha ai.

8 Comments

  1. Cfare prisni me nga keta derra?!
   Ne Librin Famelarte, citohet se; “ata nuk japin asgje, por edhe kur japin ndonje gje (te keqe, te prishur, te pavlere, te demshme, qe su duhet) po t’ua japesh atyre te njejten gje e refuzojne me perbuzje”.
   C’te themi, fjalet jane te teperta?!

   1. Deri sot ne Shqiperi kane hyre pak me shume se 1 milion vaksina, nga te gjitha prodhimet, e te autorizuara nga EMA (perjashto ate kubaneze).

    Pothuajse te gjitha te paguara nga buxheti i Shtetit me parate e taksapaguesve.

    Nga keto mbi 1 milion doza vaksinash qe kane hyre ne Shqiperi deri tani:

    – sa jane AstraZeneca?

    – sa vaksina AstraZeneca jane injektuar, si doze e pare?

    – sa raste problematike jane verifikuar me dozen e pare AstraZeneca?

    – sa vaksina AstraZeneca jane injektuar edhe si doze dyte?

    – sa raste problematike jane verifikuar me dozen e dyte AstraZeneca?

    – cila eshte gjendja krahasuese me vaksinat e tjera te injektuara ne vendin tone?

    Britania e Madhe e ka injektuar ne mbi 90% te numrit te pergjithshem te te vaksinuarve, perfshire edhe moshat e reja. Siguritsht nen kujdesin e vazhdueshem te mjekeve specialiste. Ne shume vende te tjera te botes jane vaksinuar e vazhdojne te vaksionohen me miliona njerez.

 1. Normal, ato i jepen budallenjve dhe fukarenjve. Ne i kemi te dyja. Rrofte diktatura globale. Motren mu ne pidh te gjitheve, amerike be e me radhe

 2. Sa te dashur jane, sa humane,sa zemergjere.Te gjithe e dine qe plehrat hidhen ne koshi i plehrave .Ne vetem duhet t’i dekorojme per kete akt human.

 3. Cfare prisni me nga keta derra?!
  Ne Librin Famelarte, citohet se; “ata nuk japin asgje, por edhe kur japin ndonje gje (te keqe, te prishur, te pavlere, te demshme, qe su duhet) po t’ua japesh atyre te njejten gje e refuzojne me perbuzje”.
  C’te themi, fjalet jane te teperta?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.