• |
ide | kryesore

Lufta në Afganistan, tërhiqen të gjitha trupat nga baza e Bagram

-Instant, Lajme, Planet

Trupat e fundit të SHBA dhe NATO-s lanë bazën ajrore të Bagram në Afganistan, epiqendra e luftës 20-vjeçare kundër talebanëve dhe Al-kaedës. Tërheqja mund të sinjalizojë se largimi përfundimtar i forcave të huaja nga Afganistani, është e afërt.


Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se trupat amerikane do të largoheshin deri më 11 shtator, në 20-vjetorin e sulmeve terroriste ku mbeten tw vrare mbi 3 mijw vete. Por fundi I pranisë amerikane ne zonë, vjen në një kohë kur talebanët po avancojnë në shumë pjesë të Afganistan.


Kritikët e cilësojnë largimin e trupave një fitore për militantët.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.