• |

Video/ Ëndërra vazhdon për Danimarkën: Schick ‘kap’ Ronaldon por nuk mjafton, në gjysëmfinale shkojnë danezët

Danimarka mposht Republikën Çeke 2-1 dhe kualifikohet në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian: të mërkurën në datën 7 në Wembley (ora 21) ata do të përballen me fituesin midis Ukrainës dhe Anglisë. Golat e Delaney (5 ‘) dhe Dolberg (42’) në pjesën e parë vendosën sfidën, ndërsa goli me të cilin Schick (49 ‘) shkurtoi diferencën në fillim të pjesës së dytë rezultoi i padobishëm. Nuk ndalen më të besuarit e Hjulmand që, pas dy humbjeve fillestare kundër Finlandës dhe Belgjikës dhe tronditjes së arrestit kardiak të Eriksen, kaluan grupin duke mundur Rusinë, shkatërruan Uellsin në raundin e dytë (4-0) dhe tashmë likuidojnë Çekinë me një ndërthurje të cinizmit, cilësisë dhe qëndrueshmërisë. Gati tridhjetë vjet nga fitorja e bujshme në Kampionatin Evropian 1992, në këtë pikë danezët ëndërrojnë për një mrekulli tjetër. Është sigurisht hera e tretë në histori që Danimarka shkon kaq larg në Kampionatin Evropian, pas gjysmëfinales së vitit 1984 dhe titullit në 1992. Dhe të mendosh se në dy nga tre edicionet e fundit të turneut kontinental (2008 dhe 2016) ) danezët ata as nuk u kualifikuan.

Danimarka merr epërsinë pas vetëm 5 minutash. Në zhvillimet e një goditje këndi, Delaney mundi të godasë me kokë i vetëm në zemër të zonës kundërshtare, i favorizuar nga një lojë në bllok nga shokët e tij të skuadrës: 1-0 për skandinavët dhe një rrugë e përpjetë për çekët. Skuadra e Silhavy dha shenja zgjimi, me një veprim individual të Schick dhe një goditje të Holes të devijuar nga Schmeichel. Sidoqoftë Danimarka, me Delaney i cili shkëlqeu në mesfushë për cilësi dhe qartësi, u përpoq të bënin keq në kundërsulm, duke përfituar nga një mbrojtje ceke në vështirësi. Delaney, Stryger Larsen dhe Damsgaard u munduan të shënonin të dytin, por dyfishimi erdhi vetëm në minutën e 42: krosimi spektakolar i Maehle është preciz për Dolberg, që nuk i la Vaclik asnjë shans.

Është një Republikë Çeke krejt tjetër ajo që u kthye nga dhoma e zhveshjes, me Jankto dhe Krmencik që zëvendësuan Holes dhe Masopust. Në të 49’ Schick shkurtoi distancën dhe rihapur ndeshjen. Çekët u përpoqën të barazojnë, por iniciativat e Krmencik, Schick dhe Jankto nuk ishin të suksesshme. Janë pikërisht zëvendësuesit (Poulsen, Norgaard dhe Wass) që i dhanë oksigjen Danimarkës, që me kalimin e minutave mori masa për kundërshtarët dhe synoi mbylljen e lojës në kundërsulm. Në minutën e 78, Poulsen kishte një shans të madh për të shënuar golin e tretë: portieri Vaclik grushtoi goditjen e tij në hyrje të zonës. Danimarka kontrolloi në minutat e mbetura, bëri të vlejë cilësinë më të lartë dhe, në fund, festoi.