• |
ide | kryesore

Aleanca kërkon në SPAK arrestimin. Veliaj humbet qetësinë: “Janë hajvanë dhe budallenj”

Kryesore

Vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese, që e konsideroi si në kundërshtim me ligjin themeltar të shtetit kalimin e truallit të Teatrit Kombëtar në pronësi të bashkisë, duke ngritur shumë pikpyetje edhe për mënyrën e prishjes së tij, ka futur edhe njëherë në konflikt aktivistët e “Aleanca për Teatrin” me Erion Veliajn.


Lëvizja qytetare ka depozituar një tjetër kallëzim në SPAK kundër kryebashkiakut. Aty theksohet se, ndonëse KLSH kishte paralajmëruar se prishja nuk duhet të ndodhte pa një vendim gjykate, ndonëse presidenti i Republikës, bëri kallëzim në kushtetuese kundër vendimit të Këshillit Bashkik për shembjen e godinës, fadromat e Erion Veliajt nuk u ndalën në furinë e tyre të rrënimit.


Lexo më tej:

Pikë për pikë/ Si duhet kuptuar vendimi i Kushtetueses për teatrin?

Duke u nisur nga vendimi i Gjykatës Kushtetuese që bën nul vendimin e Këshillit Bashkiak për shembjen e godinës së vjetër, Aleanca ka kërkuar sekuestro preventive të truallit si dhe çuarjen para gjykatës së të pandehurve për këtë çështje.

“Kemi kërkuar arrestimin e kryebashkiakut Erion Veliaj pasi ka mundësi potenciale për fshehjen, falsifikimin dhe manipulimin e provave. Pozicioni në krye të bashkisë i mundëson atij manipulimin e provave dhe ushtrimin e presionit ndaj vartësve për falsifikimin e dokumentave. i kemi kërkuar SPAK mbylljen e hetimeve për të gjitha çështjet dhe të çohen të gjiothë kallëzuarit përpra gjykatës”, tha sot para godinës së SPAK ku depozitoi kallëzimin avokatja e protestuesve, Adriana Kalaja.

Andi Bushati: Gjykata Kushtetuese në sfondin e një drejtësie të tredhur

Por, nga Budapesti ku ndodhet për një vizitë zyrtare Eron Veliaj ka folur për një nga ekranet e tij të preferuara Report TV. Kryebashkiaku që manipulon ditën për diell, duke e përshkruar vendimin e Kushtetueses si krejtësisht në favor të tij (ndonëse thelbi është se bashkia nuk ka më asnjë punë me truallin e teatrit që i kthehet si pronë qeverisë) Veliaj deklaroi se ai do të vazhdojë me ngritjen e godinës së re. Por e veçanta pas kërkesës për arrestimin e tij nga aktivistët e mbrojtjes së teatrit është se kryebashkiak i humbi argumentat dhe e prishi gjuhën. Në intervistën për Report TV (Këtu poshtë), ai i quajti ata budallej që hedhin gurë në lumë dhe hajvanë. “Njerëz që nuk janë artistë, që janë dënuar për mashtrim, që nuk kanë pronësi, marrin attribute të kota. Ne i bëjmë personazhe publikë që më pas do të harronin. E njëjta gjë ndodhi edhe me ata që protestuan tek lodrat të liqenit apo tek unaza. Këta janë njerëz kot, që hedhin gurë në lumë, dhe nuk besoj që ne të zgjuarit duhet të ikim të nxjerrim gurin nga lumi. Nuk mund t’i përgjigjemi çdo hajvani që merr mikrofon”, tha Veliaj.

Duket qartë se pas vendimit të Kushtetueses kryebashkiak e ka humbur qetësinë duke servirur sharje në vend të argumentave. Ndonëse ai nuk ndihet aspk i rrezikuar tani për tani me një SPAK të kontrolluar nga Rilindja, vendimi i Kushtetueses e hodhi poshtë gjithë propagandën e bërë për një kohë të gjatë për ngritjen e teatrit duke i dhënë si kompensim kullat e larta në qendër të Tiranës kompanisë Fusha.

©Lapsi.al

32 Comments

  1. Te arrestohet, po cfare ka bere?
   Nuk ka vendim te Erjon Veliaj per prishjen e teatrit.
   Lexoje mire vendimin e Kushtetueses.
   Behet fjale per vendimin e Keshillit Bashkiak. Dhe jane dy institucione te ndryshme.
   Kryetari i Bashkise dhe Keshilli Bashkiak. Nuk varen nga njeri tjetri.
   Pyesni Voltanen. Keshilli Bashkiak i Shkodres mer vendime dhe nuk e pjerdh fare Voltanin…

  2. Ka 3 vjet qe degjojme
   Kte avaz. Lesh, asgje sdo ndodhe. Aleanca do filloje prape turin ‘sensibilizues’ ne bregdet sic bene vjet. Plazh ne vlore, midhje ne himare etj etj. Leshko

   1. @interist Aleanca beri te pakten dicka.. Ne vetem po komentojme neper computera…@me emer Keshilli bashkiak eshte ai qe ka vendosur por ne fakt nuk kishte tager, sidoqofte eshte Erion Veliaj qe egzekutoi vendimin i cili eshte qartesisht jashte kompetencave..Veliak pervecse i zgjedhur politik eshte nepunes civil dhe statusi percakton qarte cfare duhet apo nuk duhet bere..Vendimi i GJK eshte shume kompleks..

 1. Ne fakt, ata qe kane mbetur ende aty jane vertet hajvaner e budallenj. Jane nje tufe pensionistash militant qe kishin varur shpresat te berja deputet e ndonjerit prej Budinave.

  Arsyeja pse Erioni i mundi ne fund, eshte pikerisht se ata u percane duke lene pas grupin me debil te te gjithe rezistuesve.

   1. O koqe i paemer(i pafytyre) ketu larte shto edhe nje 0 pas 12-es dhe kaq e kane votuar Erionin. Basha e mori bashkine me ndihmen e Arben Ristanit. Erionin e ka votuar populli i Tiranes. e theksoj i Tiranes dhe jo jeniceret e Saliut qe zbriten nga malet me ferra dhe driza.

 2. Para se te beheshe kryebythqir beje si cun i mir. Uroj qe ky vend te mbushet me bangladeshas. Jane me te mire se ura vajgurore.

 3. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT K***N NE BYTH LAL DHJERIT ,CARLO BOLES BOLINO DHE FRROK CUPIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO JA FUSIN LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE LAL DHJERIT

 4. Ne fakt mir e ka Erionke bytha buri gruas qe qihet 24 ore pa ja ndare por fakti eshte se te gjithe jemi budallenj vetem byth grisurit Erionka dhe Edvinja jane te menqur dhe te mire.💩🤮

 5. Po erioni pleher eshte po do ti vij fundi dhe atij nje dite atij te peshtiri atij morracaku qe edhe njerzit e tij i ben harram kurse ata qe i mbushin xhepin i afron ai fshatar vajgurori sy strabizmi qe i kane ikur kur mblidhte fiq po kur ben si i ditur mor aman se eshte me i pabukur sa here del ne tv e heqim me vrap se tremben
  tremben femije nga ajo fytyr😂😂😂😂

 6. Kurse je një antishqiptar si dhe kapoja yt.Të çmëndur e budallenj hë.Poe ata ta fusin deri në fyt.Prit se dardha e ka bishtin mrapa.Kujton si katunar nga kuçova do të jesh i përjetshëm.Mos kujto që do të mbrojë Amrika.Ajo pjesë e mirë dhe shqiptarë të vërtetë do ti thyejnë turinjtë dhe ndër ta anëtarët e GjK.

 7. Ky eshte turpi i gjinise mashkullore, jane te shpifur burre e grua por ama ty dy kane nje te perbashket. I kane shume qef hamshoret. Si nuk foli asnje media per takimin e Lali Sdromsit me djalin e Sorrosit ( edhe ai i ka qef hamshoret) para pak ditesh.

 8. Nqs e ben teatrin me parate e droges, PD ta shenoje te kalendari saje me te ardhur ne pushtet nje dite objektin e pare qe te prishi te jete teatri dhe ta beje sic ishte.

 9. po te mos qene hajvane dhe budallej do kishin fituar zgjedhjet po do ngelin 12 vjet ne opozite Me shume se hajvan dhe budallej jane cecene te trashe dhe te piset

  1. Te fitosh apo te vjedhesh jan 2 gjera te ndryshme o patronazhist i qelbt. Cecenet e din me mir se tu se ca asht demokracia

  2. nuk po thua asgje te re…Mbase jemi cecene, mbase jemi te trashe e po ashtu te piset..Po ju TRANSET e selize roze jeni hajdute te ligj dhe te panginjur..Mbase ne vijme ere te keqe, po juve eshte neveri tu rrish prane..Meqe erdhi llafi une jam nga jugu, cecen jugu

 10. Ky rast eshte test per drejtesine shqiptare per te provuar,nese eshte e pavarur apo eshte akoma peng e drogaxhiut Edvin Escobar D’Rama.Erion Veliaj duhet arrestuar menjehere.Faktet jan te qarta,te kuptueshme per te gjith.Ne te kundert,shqiptaret duhet te ngrihen per ta permbysur me dhune kete regjim mafiozesh,sepse te gjith orvajtjet ligjore qe jan konsumuar deri tani kan deshtuar.

 11. Pirdh aleanca pirdh. Sic keni pjerdhur 3 vjet. Akoma jeni aq tuafe sa besoni se teatri do ringrihet sic ka qene aty ku ka qene. 🤦‍♂️ Humbameno

  1. turi nga Vlora, mos e vri mendjen vazhdo te jetosh ne qytetin me te bukur te shqiperise qe Rama e ka bere te pabanueshem edhe per qytetaret e tij

 12. Në një konferencë shtypi të datës 5 gusht 2013 (pra 40 ditë përpara se Edi Rama të formonte qeverinë e tij të parë), Drejtori i Repartit të Aviacionit të Guardia Di Finanza, Stefano Bastoni, publikoi përmasat e kultivimit të hashashit në territorin shqiptar. “Avionë me teknologji të përparuar fluturuan dhe zbuluan qindra plantacione me kanabis, lëndë narkotike që më pas masivisht trafikohet në Itali”.

  Bastoni përmendi si zona problematike Shkodrën, Fierin, Vlorën, etj., por theksin e vuri tek Lazarati. “Kemi bërë fotografi nga lartësia që dëshmojnë realitetin në Lazarat si kurrë më parë”. Sipas Bastonit, lënda narkotike mund të arrijë në 900 tonë, me një vlerë shitjeje mbi 4.5 miliard euro.”Nje kujtese per ju shpellkaret e cecenit salih,ja cfare bente salihu gjate pushtetit të tij,4.5miliarde euro

 13. Aleanca artistike meta basha kerkojn burg njelloj si shoqata e enverit kur kerkonte burg per salihun dhe shpellkaret e shkul llakut po masturbohen ne grup nga ky shkrim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu