• |
ide | kryesore

Jehona e gjysëmfinales, fitorja e Italisë e parë nga Spanja: “Dreqi ta marrë”

-Instant, Sport

Fitorja e Italisë në gjysmëfinale të Euro 2020 frymëzoi dy tituj në Italisht në faqet e para të As dhe L’Équipe. “Porca miseria” (Dreqi ta marrë), lexohet në gazetën sportive spanjolle, sipër fotos së gabimit vendimtar të Alvaro Moratas nga penalltia që i kushtoi Spanjës eliminimin, ndërsa revista franceze zgjodhi “L’allegria”, me imazhin e ekzaltimit të lojtarëve italianë për mbërritjen në finale.


Në përgjithësi, gazetat spanjolle i japin meritë ekipit kombëtar të Luis Enriques, pavarësisht daljes nga skena. “Një Spanjë që meritonte më shumë bie me penallti kundër Italisë”, shkruan El Pais në faqen e parë, duke nënvizuar se Roja “konfirmon përparimin e saj por nuk di si të përfitojë nga dominimi i saj”. Për El Mundo “Spanja ra me nder, u eliminua në serinë e penalltive kundër Italisë pas një ndeshje të shkëlqyer”. “Mbaroi” është titulli i thatë i Mundo Deportivos, i cili përcaktoi Spanjën si “dominuese” duke shtuar se nga ky Evropian ajo del “e përforcuar”.


“Me nder”, është titulli në faqen e parë të Marca, që përqendrohet në foton e përqafimit mes Enrique dhe portierit Unai Simon, duke shtuar se “Spanja bie me penallti pasi mundi Italinë me lojë dhe doli e pamposhtur nga Europiani. La Roja del me kokën shumë lart”. Për gazetën Sport është një “lamtumirë e padrejtë” për ekipin kombëtar spanjoll: “Del pasi është shumë më superiore se një Itali që gjithmonë e mbylli veten mbrapa”, thekson gazeta duke shtuar se “ka një të ardhme me Luis Enrique, ai ka ndërtuar një ekip të ri që kthehet t’i bëjë njerëzit të ëndërrojnë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu