• |
ide | kryesore

Anglia kalon nga një hollandez tek një tjetër: Kuipers arbitri i finales me Italië, që ka një precedent

-Instant, F1, Sport

Bjorn Kuipers do të jetë arbitri që do të gjykojë Itali-Angli, finalen e Euro 2020 në program të dielën në mbrëmje në Wembley. Arbitri hollandez do të asistoohet nga bashkëkombasit Sander van Roekel e Erwin Zeinstra, arbitri i katërt do të jetë spanjolli Carlos del Cerro Grande. Në Var do të jetë gjermani Bastian Dankert.


Kuipers ka gjykuar Italinë katër herë: një fitore për ekipin kombëtar italian, një barazim dhe dy humbje. Suksesi i vetëm daton në ndeshjen kundër Anglisë më 15 qershor 2014, gjatë Kupës së Botës në Brazil. Ishte një ndeshje në Grupin D, ku shënuan Marchisio dhe Balotelli, barazimi momental ishte i Sturridge. Në fushë nga skuadra aktuale e Mancinit ishin Verratti, Sirigu, Chiellini dhe De Rossi (tani ndihmësi i Roberto Mancini), në stol Bonucci, Insigne dhe Immobile. Unë c.t. ata ishin Cesare Prandelli dhe Roy Hodgson. Për Anglinë, ajo me Kuipers si arbitër, ishte humbja e vetme: pastaj dy fitore kundër Suedisë dhe Polonisë.


Kuipers, i lindur në 1973, filloi arbitrimin në Eredivisie në 2005, duke marrë nominimin si ‘ndërkombëtar’ një vit më vonë. Ndeshjet e tij më të rëndësishme përfshijnë Superkupën Europiane 2011 mes Barcelonës dhe Portos, finalet e Ligës së Europës 2013 mes Benficas dhe Chelseat dhe 2018 mes Atletico Madrid dhe Marseille, si dhe derbi midis skuadrave të Madrid në finalen e Ligës së Kampionëve të 2014. Për kombëtare ai ka gjykuar finalen e Kupës së Konfederatës 2013 mes Brazilit dhe Spanjës, finalen e Kupës së Botës U 20 mes Venezuelës dhe Anglisë. Në Kupën e Botës 2018 ai mori pjesë si arbitri i katërt në finale midis Francës dhe Kroacisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu