• |
ide | kryesore

Atentati ndaj Presidentit të Haitit, policia vret 4 mercenarë, arreston dy të tjerë

-Instant, Arkiva, Planet

Katër persona të dyshuar për vrasjen e Presidentit të Haitit Jovenel Moïse janë vrarë në një shkëmbim zjarri me forcat e sigurisë, thotë policia.


Dy të tjerë janë arrestuar, ndërsa oficerët janë ende në luftë me disa të dyshuar të mbetur në kryeqytetin e vendit Port-au-Prince.


“Ata do të vriten ose do të kapen”, tha shefi i policisë Leon Charles.

Z. Moïse, 53 vjeç, u qëllua për vdekje dhe gruaja e tij u plagos kur sulmuesit sulmuan shtëpinë e tyre të mërkurën herët.

Personat e armatosur të paidentifikuar hynë në rezidencën private në Port-au-Prince në 01:00 me kohën lokale (05:00 GMT).

Presidenti Moïse u vra, por Zonja e Parë Martine Moïse mbijetoi dhe është dërguar me fluturim në Florida, ku po merr trajtimin.

Ajo raportohet të jetë në një gjendje të qëndrueshme, por kritike.

“Katër mercenarë u vranë dhe dy janë nën kontrollin tonë,” tha z. Charles në një deklaratë televizive të mërkurën vonë. “Tre policë që ishin marrë peng janë rikuperuar.”

“Ne i bllokuam të dyshuarit gjatë rrugës ndërsa ata u larguan nga vendi i krimit,” shtoi ai. “Që atëherë, ne jemi duke luftuar me ta.”

Duke folur pas vrasjes, Kryeministri i përkohshëm Klod Jozef bëri thirrje për qetësi dhe shpalli një gjendje të jashtëzakonshme në të gjithë vendin.

Gjendja e jashtëzakonshme ose “gjendja e rrethimit”, ndalon tubimet dhe përdorimin e ushtrisë për rolet e policisë, së bashku me shtrirjet e tjera të pushtetit ekzekutiv.

Presidenti i SHBA Joe Biden i dërgoi ngushëllime popullit të Haitit për “vrasjen e tmerrshme”.

Kryeministri britanik Boris Johnson, ndërkohë, e quajti atë “një akt të neveritshëm” dhe gjithashtu bëri thirrje për qetësi.

Z. Moïse u bë president i Haitit në 2017, por në kohët e fundit u përball me protesta të gjera ku kërkohej dorëheqja e tij.

Grushtet e shtetit, paqëndrueshmëria politike, dhuna e përhapur në banda dhe katastrofat natyrore kanë pllakosur vendin për dekada dhe e kanë bërë atë vendin më të varfër në Amerikat.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *