• |
ide | kryesore

Financial Times: Mësimi që bota duhet të kuptojë tani nga piramidat shqiptare

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

“Vite më parë në Shqipëri, një industri financiare alternative zëvendësoi një sistem bankar të prapambetur, dhe nga një histori suksesi post-komuniste, siç ishte përkufizuar fillimisht, u shndërrua në një skemë piramidale që të linte pa fjalë.

Marketingu i egër dhe premtimet e larta shndërruan një sistem informal dhe të decentralizuar, mjedis ideal për krimin, në një mani e pranuar gjerësisht që thithi kapitalin e shumë njerëzve, të pakontrolluar nga ligje efektive. Ju kujton diçka kjo?” – nis një editorial në Financial Times.


“Paralelizmi midis piramidave shqiptare dhe sistemit të kriptomonedhave është qartësisht më shumë konceptual sesa konkret. Por të dy ngjarjet varen nga nevoja për të mbajtur gjallë fluksin e pandërprerë të parave që vjen nga burime të reja. Fluksi i parave është magjia që mundëson gjithçka, nga premtimet e interesave të larta në rastin shqiptar, tek përfitimet e majme të monedhave digjitale.

Rasti shqiptar tregon se një indiferencë e rregullatorit mbi kriptomonedhat mund të çojë në pasoja të paparashikueshme, madje edhe në trazira, siç ndodhi pikërisht në vendin tonë”, – theksohet në shkrim.

“Kriza piramidale e viteve 1990 të Shqipërisë vlen të rikujtohet. Pas luftës së ftohtë, vendi fillimisht pa rritjen e përshkruar si mbresëlënëse nga FMN. Por bankat e saj në pronësi të shtetit ishin të dobëta dhe të bllokuara me kredi të këqija, duke kufizuar aftësinë e tyre për të zgjatur financimin. Si rezultat, shqiptarët gjithnjë e më shumë u kthyen në një bandë të gjerë të tregtarëve të këmbimit valutor dhe bankave informale. Sidoqoftë, shumë shpejt u bënë skema piramidale gjigande, duke prekur përfundimisht mbi gjysmën e banorëve të Shqipërisë” – citon shkrimi.

Sipas artikullit, rasti shqiptar tregon se një indiferencë e rregullatorit mbi kriptomonedhat mund të çojë në pasoja të paparashikueshme, madje edhe në trazira, siç ndodhi pikërisht në Shqiperi.

2 Comments

  1. Natyrisht qe FT nuk mund te shprehet se trazirat ne Shqiperi te 1997-1998-es ishin DIREKT TE LIDHURA me Spastrimin Etnik te ideuar nga Milloshevic ne Kosove!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.