• |
ide | kryesore

Verratti i skandalizuar nga penalltia për Anglinë, kundërshtarë në finale: “Nuk i trembemi arbitrimit”

-Instant, Sport

“Dje e pamë ndeshjen të gjithë së bashku (Angli-Danimarkë) dhe nëse do të kisha qenë arbitër nuk do ta kisha dhënë penalltinë. Unë mendoj se ishte një penallti “bujare”, por këto janë gjëra që janë pjesë e futbollit dhe mund të ndodhin. Sa i përket Sterling, ai është një lojtar fantastik”. Marco Verratti, në një konferencë për shtyp nga Coverciano, ka komentuar episodin që vendosi gjysmëfinalen e dytë në Wembley. “Sidoqoftë, për të dielën ne mendojmë se do të zgjidhet një gjyqtar i shkëlqyer – shtoi ai -, një i mësuar me Ligën e Kampionëve dhe ndeshje të rëndësishme dhe që nuk e lë veten të ndikohet, kështu që nuk kemi frikë për këtë”.


“Anglia është një ekip shumë fizik por me lojtarë teknikisht shumë të mirë – tha mesfushori italian, duke folur për kundërshtarët – ata meritonin të luanin në këtë finale. Do të jetë një finale, një ndeshje ku të dy skuadrat duan të fitojnë ashtu siç është e drejtë. Do të gjejmë një ekip të shkëlqyer përballë, ata luajnë në shtëpinë e tyre, do të ishte një ëndërr për ta të fitonin në Wembley”.


Nuk është problem për Verratti fakti që stadiumi do të jetë i gjithi me tifozë anglezë: “Shumë prej nesh janë mësuar me këtë klimë, mendoj se është diçka që do të japë edhe më shumë forcë. Ne luajmë një finale evropiane në një stadium të madh, nuk mendoj se mund të gjejmë më shumë stimuj se kaq. Detajet do të jenë thelbësore, duhet të përqendrohemi në lojë dhe të harrojmë pjesën tjetër”, shpjegoi mesfushori i PSG.

Ndeshja kundër Anglisë ka qenë gjithmonë një ndeshje e veçantë për mesfushorin italian: “Kam bërë debutimin tim në ekipin kombëtar në 2012, kam bërë debutimin tim në Kupën e Botës. Dhe pastaj është një ndeshje midis dy ekipeve të mëdha kombëtare që meritojnë të kenë këtë mundësi, të jenë në finale. Të dy bëmë një udhëtim të shkëlqyer, për fat të keq vetëm një do të fitojë të dielën dhe … shpresojmë të jemi ne “.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu