• |
ide | kryesore

Çuçi e ka ditur për arrestimet e SPAK? Si u shkarkua 8 ditë më parë njeriu i Fatmir Xhafës në Ministrinë e Brendshme

Arkiva, Lajme, Të fundit

Mes 9 zyrtarëve të Ministrisë së Brendshme të arrestuar nga SPAK është edhe Edlira Naqellari. Deri para 8 ditësh ajo ka mbajtur postin e drejtoreshës së Agjencisë së Blerjeve të Përqëndruara. Por me një vendim të beftë është shkarkuar nga ministri Bledi Çuçi. Motivet e shkarkimit nuk dihen, por me siguri Çuçi e ka ditur që zyrtarja e lartë e emëruar në kohën e Fatmir Xhafës, pritej të arrestohej nga SPAK. Bashkë me zyrtarët e tjerë, Naqellari akuzohet për një sërë shkeljesh të kryera. Ajo është gjithashtu motra e kryetares së Gjykatës Lezhë.


Nga hetimet e kryera nga SPAK janë konstatuar shkelje të rregullave të prokurimit publik, e bërë nga anëtarët e Njësisë së Prokurimit, shtetasit Kreshnik Bejkaj, Ani Omuri, Klevis Hasani, Anisa Bogdani, Flutura Çekrezi, Fatmir Demneri, Gëzim Mingaj dhe Mariglen Buzali, të cilët në bashkëpunim me njëri-tjetrin dhe me titullarin e Organit Qendror Blerës, Drejtor i Agjencisë së Blerjeve të Përqendruara, Edlira Naqellari, ku si pasojë kanë sjellë avantazhe dhe privilegje të padrejta në kualifikimin e operatorit fitues në këtë procedurë prokurimi. Pas kërkesës së kryer Prokuroria e Posaçme, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsion dhe Krimin e Organizuar ka vendosur:


“Arrest me burg” për Edlira Naqellari
“Arrest me burg” për Flutura Çekrezi
“Arrest shtëpi” për Anisa Bogdani
“Arrest me burg” për Ani Omuri
“Arrest me burg”për Klevis Hasani
“Arrest me burg”për Kreshnik Bejkaj
“Arrest me burg”për Fatmir Demneri
“Arrest me burg” për Fatmir Demneri
“Arrest me burg”për Mariglen Buzali
“Arrest me burg” për Gëzim Mingaj

7 Comments

  1. O profesor doktori shkencave me syze qe flet lehte dhe pret trashe shef plarent ndreca a del kund ketu apo prap ju morrat e spak merreni me fakirat ?????

  2. Ore po ky Fatmiri i Rilindjes dhe Fatqeni i Shqiperise paska shume shije per te zgjedhur varteset( a se verteton kete Gjonaj, Naqellari etj).
    Po keto bucet shkojne ne burg qe te vjedhin eproret. Me siguri dhe keto perfitojne ndonje gje nga blerja e letrave te banjes ose bojrave te printerave per te mos thene ate qe perfitonte drejtoresha e Priftit te ndjere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu