• |
ide | kryesore

Justifikimi i Lleshajt: Nuk dija gjë për tenderin 2.8 miliardë lekë të uniformave

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sandër Lleshaj mbante detyrën e ministrit të Brendshëm, kur u nënshkrua tenderi për blerjen e uniformave të policisë së shtetit me vlerën mbi 2.8 miliardë lekë. SPAK firmosi të shtunën urdhër-arrestin për 9 zyrtarë dhe ish-zyrtarë të Ministrisë së Brendshme, nën akuzë për shkeljen në barazi dhe pjesëmarrje në tendera. Ish-ministri, Sandër Lleshaj ka folur për herë të parë për këtë çështje për ABC, ku ka përshëndetur SPAK për hetimet e kryera.


“Duke qenë se bëhet fjalë për një procedurë hetimi në zhvillim, mendoj se kontributi më mirë i secilit është lënia e qetë e SPAK në kryerjen e detyrës së saj. Unë kam kërkuar publikisht që në shtator të vitit të kaluar që kjo çështje të hetohet. Fakti që kjo gjë po ndodh është për t’u përshëndetur, ndërsa tentativat për të bërë politikë me këtë rast janë për t’u refuzuar” – tha Sandër Lleshaj për ABC.


Duke iu referuar hetimeve që zgjatën për rreth 10 muaj, rezulton se për të favorizuar kompaninë D&E shpk, që fitoi edhe tenderin e uniformave të Policisë së Shtetit për një periudhë 4 vjeçare, agjencia e blerjeve të përqendruara në ministrinë e Brendshme shtyu afatin e zhvillimit të tenderit. Lleshaj sqaron se në këto procedura nuk ka pasur asnjë ndikim, pasi ministri nuk ka asnjë rol.

“Si Ministër i Brendshëm nuk kam pasur as ndonjë shtysë personale dhe mbi të gjitha as autoritet ligjor për t’u përfshirë në asnjë procedure konkrete prokurimi. Sistemi i prokurimit në Shqipëri ka autoritetet e veta të administrimit, të menaxhimit, të kontrollit dhe të ankimimit, ku ministri nuk ka rol” – tha Lleshaj.

13 Comments

 1. Kushdo mund te akuzohet por Lleshi nuk mund te akuzohet per kete tender ku kapelja e policit

  kushton sa 11 fishi i kapeles se policit ne Suedi. Lleshi nuk kishte asnje dijeni per mega afere

  sepse ishte i zene me tenderin e blerjes se gazit helmues per qytetaret protestues dhe sidomos

  per femijet e mitur brenda baneses se tyre ne 5 te megjesit per ti nzjerre nga shtepite si kafshe

  te egra e per tu rrafshuar shtepite.

 2. Je bo per te qesh o gjeneral. Ate tender e dinte gjithe Tirana dhe nuk e dije ti qe me ligj ve firmen ne fund, dhe qe pa ligj ve ne rresht gjithe ato fakiret bytha e te cileve duhet sakrifikuar tani per te shpetuar bythen tende dhe te shefit.

 3. Louis Vuitton dhe Prada do e kishin zili nje tender te tille.
  N q se nuk e di ministri , padyshim e di kryeministri. Ca jane keto abuzime te tmerrshme ne dem te shqiptareve

 4. Nuk dija gje thote krtehajduti ??????? Nuk dija gje thote kryejyrva ??????
  Hahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa………………….
  o te qifsha ropt o kurve e rrace karakurve , ti dhe palloshi jeni strumbullari i
  gjithe kesaj kurverie o rraca kurvash

 5. Ore i degjeneruar ore rrace struci po si esht e mundur i thone 17 mln euro o maskara njeri, por mir na e beni ne taksapaguesve juaj pasi ne e dim mire se ai byth qiri i Surrelit ai hajduti me qizme nuk te le nje qindark pa e vjedh per vete dhe ti na thoke s di gje per gjysen e buxhetit te shtetit 😂🙈🤣 ju jeni aq rrace muti sa na mendoni ne si popull si vemje 🤮🙈💩

 6. Do thuash gje per fuoristraden luksoze qe bleve “me tender” apo per range roverat e kote per drejtoret e policive te ketij vendi te varfer e te vjedhur? Hajde o mirdituer besnik i Rames!

 7. Une nuk dija gje, por kerkova te beheshin hetime……. . Po te qifsha origjinen more kelysh kurve, edhe nuk dije gje edhe doje te beheshin hetime ????? Po “autorizimin” per te ndjekur ceshtjen ne gjykate nga gjuristi plarent ndreca nuk kerkove ta hetoje … ? Po si more shoku leshi ti nuk dije gje … ? Dmth ty te hynin e te dilnin ne ministri kujt ti donte qejfi dhe ti per cfare ishe aty ???? Nuk po them te ishe roje, por ti premtove qe jo vetem administrata por edhe barkderret do kishin fytyren tende…. . Me pak fjale paskeni qene nga koka ke bishti hajdute dhe makute te gjithshkaje

 8. E dije se dije ti nuk kishte rëndësi!!!!E dinte kumandari. Ti thjesht ishe një lolo i tij. Për të ngritur padinë menjëherë gati. Hajde se dhe ti pas s…s e ke.Gjeneral leshi.

 9. Ne qofte se ky eshte gjeneral, kari im eshte admiral. Gjeneral helmi, o robqir. Ky eshte debil qe ne fytyre. Po zaten cfar pret nga nje ushtarak apo polic. Mos fol o gjeneral se do te gradoj admiral.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu