• |
ide | kryesore

Aleanca për Teatrin kallëzojnë penalisht në SPAK Luigi Sorecën, kërkojnë edhe shpalljen ‘non grata’

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Pas akuzave të bëra publike, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit duke depozituar në SPAK një kallëzim penal për ambasadorin e BE-së Luigi Soreca dhe kreun e bashkisë Erion Veliaj.


Aleanca e akuzon Sorecën për ndikim të paligjshëm (foto poshtë) në Gjykatën Kushtetuese, në favor të Veliajt në lidhje me çështjen e Teatrit.


“Sot u paraqitëm për herë të 12 në SPAK me kallëzime penale përveç 10 kërkesave të ndryshme që kemi bërë. Kallëzimi i sotëm është kundër ambasadorit të Bashkimit Evropian, Luigi Soreca i cili në bashkëpunim me kryetarin e bashkisë Tiranë, Erion Veliaj ka ushtruar ndikim të paligjshëm në Gjykatën Kushtetuese në lidhje me çështjen e Teatrit,” tha Kalaja.

Aleanca nuk mjaftohet me kaq. Kalaja tha se i ka kërkuar Presidentit Meta dhe ministres së Jashtme Xhaçka për ta shpallur “non grata” ambasadorin e BE-së.24 Comments

 1. Filluan budallalliqet keta te teatrit. Filluan dhe keta ‘propaganden’ , me telekomande nga lart ?
  Cfare do arrijne ? Thjesht zhurme mediatike dhe nje preteks per port-halet opozikare qe te fillojne te shajne SPAKun pasi ai te refuzoje te marri ne shqyrtim ceshtjen.

  1. Ky mafiozi italian, u emerua ambasador, pa pasur asnje lidhje me diplomacine, thjeshte per te mbrojtur interesat e Mafies Globale, ne Shqiperi.
   Ky mafiozi, zevendesoi, ate Hajduten llacifaco/kroate, me floke ngjyre ndryshku, qe te vetmen lidhje me diplomacine, kishte se kishte sherbyer si kurva personale e presidendit kroat, erdhi ne Shqiperi me tanga te grisura dhe te palara dhe u largua si milionere.
   Kush dhe pse i sjellin keta felliqesira ne Shqiperi?!

   1. Ore ti qe e quan veten popull. Ai mund te jete njeriu me i keq ne te gjith boten . Ai mund te jete mafjozi me i madh ne gjith italine. Rruga qe kane zgjedhur keta te teatrit per ta larguar eshte thjesht show mediatik se nuk ka asnje shanc ligjor qe kjo perpjekje te finalizohet me sukses. Dhe kete gje keta ‘ te teatrit’ e dine shume mire.
    Do dalin prap huq dhe do fillojne te shajne SPAKun, sikur ja u ka fajin SPAKU.
    Cdo jurist apo student juridiku e di shume mire qe kjo padi eshte nje vrime ne uje.
    Tani, ti do ta largosh kete Sorken nga Shqiperia , apo do te fitosh popullaritet tek injorantet me ‘ patriotizmin ‘ tend. ‘ Demi kapet nga briret ‘ , thote nje fjale popullore. Kurse keta te teatrit as ng a bishti nuk e kan e kapur , por nga bajgat.

    1. Ata “te teatrit” po bejne nje gje qe ti bukeshkale nuk e kalon neper mendje.. Po bejne mbrojtjen e monumentave kulturore, ndergjegjesimin e shoqerise, denoncimin e korrupsionit ne bashkepunim me ambasadoret e huaj. Soreka nuk largohet nga shqiperise sepse e ka vene dikush tjeter, kredibiliteti i tij po shkon poshte si puna e vllahutin e cila , bashke me ramen, eshte shkaktare e kesaj amullie te fiskalizimit qe po i ben akoma me lesh bizneset shqipetare..

     1. Ky , moj injorante, eshte mendimi yt . … Dhe e respektoj.
      Une mendoj komplet ndryshe.
      1) Teatri ishte nje vjetersire qe duhej te prishej. Nuk kishte asgje kulturore ne te.
      2) Shoqeria eshte mjaft e ndergjegjesuar mbi keta pseudo patriotet e ‘teatrit’ .
      3) Cfare korrupsjoni kane denoncuar keta te teatrit ( ne bashkpunim me ambasadoret e huaj) ?
      4) Nuk e kuptoj perse kercen dege me dege ? Cpune ka Vlauhutin , fiskalizimi ne kete histori teatri ?
      Nese ke ardhur ketu te shfrysh frustrimin tend kundra Rames , Veliajt etj, menyra per ta bere nje gje te tille tregon se je shume naive.

   2. O Populli,
    i brekegrsurve rritur prane ujit bythe pa lare, i pa ngrene, i pa nxene, dhe sot i ndyre me gjithe veset dhe felliqesirat e qenies njerzore kerkon t’i besh bashkeudhetare te gjithe kombet e botes.
    Rruga e qyteterimit te shqipetareve paska qene me e gjata nga te gjithe kombet e tjere.

  2. O komentues Bo bole rilindase më trego ku në cilin vend të botës ambasadori md qeverin i pret vakcinat e ky çinkli italian e bëri ate shko mere nji shpërblim nga derrat e rilindjes për komentin mor mut kiperative

 2. Mire ja keni bere! Vjen ketu dhe behet vete njesh me krimin e korrupsionin. Keta jane qenie anti-kombetare, çojini andej nga kane ardhur.

 3. Po pse o komentuesi Bo, ore ta qifsha origjinen nuk te rri halja …… . Nese KAPs-i do te refuzoje me mire ta mbylle “ndermarrjen”, Soreca eshte nje nepunes qe paguhet, jo vetem thjesht perfaqesues ndaj te cilit nuk ka juridiksion. Ai detyren e tij e ushtron si nepunes dhe per aq kohe sa eshte parashikuar ne Kodin Penal dhe ate te Procedures Penale, qe mund te filloje ndjekja edhe ndaj punonjesve te huaj ka vend per tja heq breket, minimalisht. Ai nuk eshte se do denohet ne shqiperi ore kar, ai do akuzohet ketu dhe merren ata te BE-se me te, mjafton te largohet nga ketu se eshte kthyer ne mortje per shqiptaret. Po ty mer kelysh kurve duhet me ta shkerdhy origjinen qe te behesh cope mishi, jo njeri se nuk behesh kurre

 4. Dënohet për veprimtari antiligjore në një territor tjetër. Dmth dhe të kryejë një vrasje sipas o patatja do ta dënojë Be?Çdo veprimtari antiligjore në kundërshtim me ligjet e vëndit dënohesh pasi Be i heq imunitetin.Ketu nuk është puna të dënohet por të denoncohet dhe të tregojë që sështë ajo e vërteta për të cilën akuzohet.

 5. Ky mafiozi italian, u emerua ambasador, pa pasur asnje lidhje me diplomacine, thjeshte per te mbrojtur interesat e Mafies Globale, ne Shqiperi.
  Ky mafiozi, zevendesoi, ate Hajduten llacifaco/kroate, me floke ngjyre ndryshku, qe te vetmen lidhje me diplomacine, kishte se kishte sherbyer si kurva personale e presidendit kroat, erdhi ne Shqiperi me tanga te grisura dhe te palara dhe u largua si milionere.
  Kush dhe pse i sjellin keta felliqesira ne Shqiperi?!
  Perzieria ne politiken e vedit prites, presioni mbi sistemin e drejtesise te vendit prites, mitmarrja dhe korrupsioni, nuk perfshihen ne petkun e mbrojtjes diplomatike, te Konventes se Wein 1961, keto shkelje cojne ne shpalljen non grata dhe debin brenda max. 48 oresh, KAQ!

 6. Jane mbledhur ketu gjithe idiotet qe flasin shqip dhe bejne komente prej te marri. Kjo tregon dhe cilesine idiotike te ketij shtypi elekronik. Shiko nivelin e komenteve dhe vlereso cilesine e shkrimeve.

 7. Keshtu si sillen dhe si veprojne jo vetem bejne te mundur sundimin e pakices mbi shumicen por bejne te mundur qe pakica ta poshtroj totalisht shumicen . Poshterimi nuk pranohet kurre , ne asnje kohe e ne asnje çast .

  1. Harrove te shkruash ne fund…. ‘ prandaj cohuni dhe merrni cfurqet dhe sopatat …… ”’
   E quan veten shumice ti ?
   Me keto mend qe ke … gjithe jeten tek pakica do ta kesh vendin. Dhe do te poshterojme gjithe jeten.

   1. Nese kushtetuesja thot qe vendimi per teatrin eshte i jashtéligjshem rrjedhimisht nje pakic ka vendosur interesin privat mbi ate te shumices.

    1. Ku e lexove ti kete gje tek vendimi i Gj.K ? Ore ju jeni te cuditshem. Ju lexoni ate qe ju do zemra dhe jo ate qe eshte shkruar. Gj.K nuk ka thene kurre qe ‘ vendimi per teatrin eshte i jashteligjshem’ . Lexoje dhe nje here vendimin qe ka marre Gj.K se mbase arrin ta kuptosh.

 8. Vetem ne shqiperi nje dipllomat i huaj guxon te ushtroj presion mbi organet e larta te drejtesise. Ne cdo vend tjeter akte te tilla do te klasifikoheshin si precedend te rrezikshem per sigurine kombetare dhe do çonin ne arrestimin e diplomatit. Ne raste te tilla imuniteti nuk te mbron.

 9. Çlidhje ka ky pinxhua si ambasador i BE me antaret e gjykates kushtetuese qe u shkon ne zyre pa ftese dhe pa protokoll. Antaret e gjykates duhet ta padisin vet publikisht dhe penalisht, por dhe sherbimet e inteligjences nuk duhet ta kishin lejuar qe ai te bente presione te tilla, por ta arrestonin direkt. Ka gjet qeveri te kapur e te korruptuar keta te huajt dhe nje popull qe fle gjume letargjik, se shoqeri kesaj tones nuk i thua dot. Te Fala Kimit per reformen ne drejtesi dhe drejtesine e pavarur te Lal Zdromsit dhe Ed Sorrosit.

 10. Ky qihet ne bythe per leke. Mbas cdo perpjekje te fshehte fshihen Leke. Cdo pisllek behet per leke. Sorres i duhet nje pension edhe lesh kuqes i duhej nje pension dhe keshtu vazhdon rradha. Paguajne moterqirat me leket e njerezise. Ilace ju bofshin leket e vjedhura, hajde edhe nje kovid tjeter. Ti hash mutin afrikaneve o sorre, o italion evrope,se kane me shume dinjitet se ty.

 11. O a i qelbt; ti mendon per teatrin???? Nese mendon jep argumentim pse duhet shemb dhe jo thjesht ta shash sic shan opozitaret , mbrojtesit e cdo kauze parimore ti dhe udheheqsit e tu; ti mendon jo sic thot ligji apo kushtetuta po interesi. Un mund te mendoj qe ti te burgosesh se je i qelbt po nuk esht ligjore; se a esht apo jo kûlturore jep argumenta Plasari o derezi.

 12. Te gjith Italianet qe vin bejne bisness ne shqiperi fshehin pasurin dhe bejne evazion fiskal , psh GTZ e Giovani Anonit me Adm Aldo Fumagalin pervec ketyre veprave I kan vjedhur edhe aksionet partnerit shqipetare , fal korrupsionit te QKBs te drejtuar nga pocaqija bucja shijaksve Pranvera Fagu , qe nje dit do mbaje pergjithesi shum te madhe shurra . Por ska problem dasht Zoti prokuroret dhe Spaku veprojne se atje e kan ceshtjen dhe te bejne drejetesi . Rrac me hileqare dhe pederastesh pa skrupuj ska ne europ , ate qe firmosin te zeze mbi te bardh e bejne direkt nul fal korrupsionit te bastardeve te institucione , na tregon dhe gjykaten Fagu fisqirja qe ilace ku I dhemb ju bofshin € e pepinove . E more vesh o ambasadori nderuar , shikoji letrat se gjasme jeni kunder korrupsionit .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *