• |
ide | kryesore

Europiani i artë i Italisë: 28 milionë euro e kapërcim galopant në renditjen Fifa

-Instant, Sport

Fitorja në Euro 2020 i ka sjellë përfitime të gjithë lëvizjes italiane të futbollit në të tashmën e të ardhmen: mjafton të mendosh se UEFA do të paguajë 28.25 milion euro në arkat e FIGC ndërsa në renditjen e Fifa ekipi kombëtar ngjitet në vendin e katërt pas Belgjikës, Brazilit dhe Francës. Një kryevepër tjetër nga Roberto Mancini, i cili kishte filluar aventurën e tij si trajner kur Italia, për shkak të mungesës së kualifikimit për Kupën e Botës 2018, ishte në vendin e njëzet.


Nëse nga pikëpamja ekonomike është interesante të vërehet se si, padyshim, kampionët e rinj të kontinentit janë ata që përfitojnë të ardhurat maksimale të mundshme, suksesi në Ëembley – shpjegon Gazzetta dello Sport – gjithashtu e projekton skuadrën e të kaltërve, të parën në renditjen e veçantë të ekipeve kombëtare që kanë fituar më shumë nga shpërblimet e Uefa-s në historinë e Kampionateve Evropiane: 99.25 milionë euro, duke lënë pas Portugalinë që ka grumbulluar 98.2 milionë euro.


Duke u kthyer te renditja, vendi i parë tani është një objektiv më i afërt por edhe të qenit në shtatë vendet e para të renditjes ndihmon shumë për sa i përket vigjiljes së shorteve të Fifa-s. Për shembull, ngjitja e vazhdueshme në muajt e fundit e ka lejuar Italinë të ketë një grup të favorshëm kualifikues drejt Kupës së Botës 2022: kualifikimi për në fazën finale, qëndrimi në mesin e shtatë skuadrave më të mira në botë do ti garantonte Mancinit vazon e para në shortin e grupeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu