• |
ide | kryesore

Princ William reagon i revoltuar kundër komenteve raciste për futbollistët e Anglisë

-Instant, Paparazzi, Slider

Princ William ka reaguar kundër racizmit për 3 futbollistët anglezë, që humbën penalltitë në natën finale të “Euro 2020”.


Përmes faqes së tij zyrtar, Twitter, William ka kritikuar cdo koment fyes ndaj tre futbollistëve dhe është  shprehur se ndihet i neveritur nga kjo situatë.“Jam i neveritur nga abuzimi racist i drejtuar lojëtarëve të Anglisë pas ndeshjes së djeshme. Është totalisht e paparanueshme që lojëtarët duhet të durojnë këtë sjellje të papranueshme. Duhet të ndaloj tani dhe të gjithë personat që janë përfshirë në të duhet të mbajnë përgjegjësi”, shkroi princi.Gjithashtu edhe shoqata e Futbollit denoncoi  një sjellje të tillë, duke deklaruar se organizata është e tmerruar nga racizmi në internet kundrejt disa lojtarëve tanë të Anglisë në mediat sociale.


3 Comments

  1. Ky princi ,djali i princit ,qe pret te behet mbret,me pare duhet te revoltohet,per tifozat angleze,qe i zune prite tifozave italiane,dhe i rrahen sa munden,por edhe per tangerllikun qe treguaan kur morren medaljet dhe menjehete i hoqen nga qafa,sikur ja kisshin fajen autoritetet e futbollit,qe po ja varnin sejcilit,ne qafe.Tangerllik anglez,si i lojtareve,si i tifozave ,por na del edhe ky princi,mbi te tjeret…..

  2. Nje komb quhet komb sepse njerezit qe bejne pjese ne te jane te nje race, kane te njetat tradita, kulture, etni. Nje kombe me 100 raca dhe etni te ndryshme nuk eshte me komb por perandori, nje mishmash racash e njerezish.
    Duket sikur Southgate ja la pergjegjesine zezakeve ne ekipin Anglez te gjuajne penalltite qe te ngelin ne histori si ata qe i dhane titullin Anglise. E njejta gje me Mbapen e Frances.
    Ne qofte se nje derrkuc lind ne stallen e kuajve kjo nuk e ben ate kale. Keshtu eshte edhe me zezaket ne ekipet Europiane. Ata nuk mund te quhen Franceze apo Angleze vetem per faktin se linden ne France apo Angli.

    Shikoni lojtaret Italiane nga ana tjeter te gjithe Italiane etnike. Qe kur pashe ne fillim te ndeshjes se me sa zjarr kendonin himnin Italian mu fiksua qe do ta fitojne titullin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu