• |
ide | kryesore

900 të helmuar dhe 2 viktima, shpallet gjendja e jashtëzakonshme në Deçan të Kosovës

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, njoftoi kalimin në gjendje emergjente në tërë territorin e kësaj komune.

Me anë të këtij vendimi detyrohen të gjitha institucionet e nivelit lokal për Ngritjen e Gatishmërisë për Menaxhimin e kësaj situate Emergjente e ndodhur pas helmimit të fundit.


Kujtojmë se që nga e shtuna rreth 900 qytetarë të Deçanit kanë kërkuar ndihmë mjekësore, pasi dyshohet se u helmuan nga uji i pijshëm, ndërsa në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë dy persona, të cilët dyshohet se lidhen pikërisht me helmimin nga uji, por që Prokuroria Themelore ka nisur hetimet.

5 Comments

  1. Po te kish ndodh ne shqipri qeveriu do kthehej ne anen tjeter.
    Kryeministri do theshte kemi shume ‘pune’ per te bere s’kemi kohe.

  2. Decani nuk eshte komune shqiptare dokudo, por nje pike e nxehte kontakti me rivalet tane sllave. Ne Decan ndodhet manastiri i njohur, qender nder te tjera e propagandes antishqiptare serbe ne rajon. Ka kohe qe ka perplasje te nendheshme ne Decan. Shpresoj shume qe kjo meseleja e ujit te mos jete ndonje dredhi e tipit “shqiptaret donin te helmonin murgjit” e me rradhe…

  3. Manastiret ortodokse jane qendra ku besimtaret i drejtohen Zotit! Ku eshte Zoti nuk.ka urrejtje! Ju qe flisni me urrejtje kini pak frike nga Zoti

  4. Me tingellon si filmi serial sorosian” te mbajme ndezur urrejtje dhe percarje se vetem keshtu mund te vazhdojme te sundojme dhe zaptojm”. Klarku iku apo atyre aneve eshte akoma?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu