• |
ide | kryesore

Sekreti i mesazheve e videove të fshehta të Sirigu: “Mund të jesh i çmuar edhe nëse nuk luan”

-Instant, Sport

Nga Mancini te lojtarët, madje duke arritur deri te Mattarella dhe Draghi: të gjithë nënvizuan forcën e grupit të Italisë, tipar i vërtetë dallues që çoi ekipin kombëtar italian të fitonte Euro 2020. Salvatore Sirigu, megjithëse nuk e zbriti kurrë në fushë, ka patur një rol në të gjitha këtë shumë më të rëndësishëm nga sa mendohet: “Kur nuk luan, ke vetëm dy rrugë: ose pret radhën në heshtje, ose përpiqesh të jesh i çmuar në një mënyrë tjetër”.


Duke folur për Corriere della Sera, rezerva e Donnarummas në Europian ka shpjeguar se si i erdhi idea për të dërguar mesazhe motivuese te shokët e tij të skuadrës para ndeshjeve: “Para Turqisë, pothuajse rastësisht, shkrova disa fjali në telefon, pastaj i dërgova. Vinim prej një viti e gjysmë në të cilin futbolli nuk ishte i njëjti, madje edhe hyrja në një stadium me tifozë është një fitore për ne. I kujtova që të bashkuar jemi më të fortë dhe duhet ta shijonim sepse të shumtë ishin ata që do të donin të ishin në vendin tonë “.


Sirigu zbulon gjithashtu atë që ai u dërgoi shokëve të tij të skuadrës para finales: “Një mesazh prekës dhe shpresoj pozitiv, për ta luajtur ndeshjen me një buzëqeshje dhe sepse, pasi mbërritëm deri aty nuk mund të shkonte vetëm në një farë mënyre. Unë kisha të drejtë”. Sipas gazetës milanese, 34-vjeçari kishte mbledhur fshehurazi dëshmi nga bashkëshortet, të dashurat, prindërit, fëmijët që thoshin “Fito për ne”. Një karikim që ndihmoi ekipin kombëtar për të marrë më të mirën përballë Anglisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu