• |
ide | kryesore

Atlanta: Qyteti që vazhdon të ndryshojë Amerikën

-Instant, Planet

Atlanta është një qytet që është farkëtuar në kudhrën e grindjeve, që është ngritur nga thëngjijtë e Luftës Civile.


Është një qytet me tradita, një vend që po ngrihet nga e kaluara e tij për të sjellë më të mirën e përpjekjeve njerëzore. Është qyteti kryesor i Amerikës së Jugut.


Disa madje mund ta quajnë atë kryeqyteti i Jugut, megjithëse shumë Jugorë nga diku tjetër do ta argumentojnë atë pikë. Megjithatë, nuk mund të mohohet vendi i tij në zemër të historisë amerikane. E larmishme dhe e vendosur, Atlanta kërkon të hulumtohet dhe kuptohet në termat e saj.

Për të kuptuar rëndësinë e saj historike, ia vlen të fillosh në Qendrën Historike të Atlantës, shtëpia e një prej arteve më interesante të Amerikës: ciklorama e Atlantës.

Kjo pikturë epike, e krijuar nga 17 artistë gjermanë në Milwaukee në 1886, përshkruan Betejën e Atlantës, një moment kryesor në luftën midis Veriut dhe Jugut.

E pikturuar për të krijuar iluzionin e tw mos mbaruarit kurrw , është një përvojë gjithëpërfshirëse, duke e vendosur shikuesin në mes të fushës së betejës.

“Artistët bënë një punë të mirë duke simuluar shkallën dhe duke mashtruar syrin, duke ju bërë të mendoni se ka më shumë se që ka në të vërtetë”, thotë Gordon Jones, një ekspert i Luftës Civile që ka kaluar jetën e tij duke studiuar cikloramën.

Jones shpjegon se kur u pikturua për herë të parë në Milwaukee, ciklorama e Atlantës u krijua për të përshkruar fitoren e Bashkimit mbi Konfederatën. Sidoqoftë, kur erdhi puna për në Atlanta, u rindërtua si shfaqja e “fitores së vetme të Jugut të pikturuar ndonjëherë”. Kjo pavarësisht se Veriu fitoi betejën e përgjakshme kur u zhvillua në korrik 1864.

Ciklorama u ofron vizitorëve në Atlanta mundësinë për të kuptuar se si Lufta Civile figuron në historinë e qytetit.

“Lufta Civile është me të vërtetë pjesë e ADN-së jo vetëm Atlanta, por e gjithë Jugut,” thotë Jones. “Kjo ndodhi këtu në tokën tonë, në oborret e të gjithëve që jetojnë këtu tani. Por është gjithashtu shumë e rëndësishme sepse përcakton historinë e Shteteve të Bashkuara nga kjo pikë e tutje, veçanërisht kur bëhet fjalë për çështje race, politike, ekonomike, Drejtesia sociale.”

Duke parë pwrtej Atlantws, duke parë se ku u zhvillua ajo betejë, është e pamundur të mos ndihet rëndësia e Luftës Civile. Pasojat mund të ndihen ende tani dhe ishin veçanërisht jehonë gjatë viteve 1950 dhe 1960, ndërsa lëvizja për të Drejtat Civile u rrit dhe u përhap në të gjithë vendin, në përgjigje të shtypjes që mbeti pavarësisht nga heqja e skllavërisë rreth 100 vjet më parë.

Nga mesi i shekullit të 20-të kishte dy Atlanta, një e zezw, një e bardhë. Nga kjo lindi forca lëvizëse për ndryshimin në Amerikë.

Martin Luther King Jr lindi në Atlanta më 15 janar 1929. Dhe çfarëdo ndikimi dhe ndryshimi kombëtar ose global ai ishte në gjendje të bënte, ai bazohej në vlerat që ai mësoi në këtë qytet.

Xernona Clayton ishte pjesë e lëvizjes që Mbreti udhëhoqi nga Kisha Baptiste Ebenezer. Ajo së pari hyri në atë vend të shenjtëruar në vitin 1965 dhe u bë e afërt me vetë atw, duke parë nga afër ndryshimin që ai po përpiqej të vendoste, si dhe duke provuar paragjykimin që ishte katalizatori për ndryshimin shumë të nevojshëm.

“Njerëzit me ngjyrw kishin kufizime dhe unë ndeshesha aty ku shkoja”, thotë ajo. “Unë nuk dua të gjykohem nga ajo që dukem”.

Xernona Clayton

Clayton ishte e afërt me gruan e Mbretit Coretta, madje e ndihmoi atë të zgjidhte veshjen e saj të zisë për funeralin e MLK. Por përtej marrëdhënies së saj me Mbretërit, Clayton ishte dhe është një pioniere në të drejtën e saj. Ajo ndihmoi në shkëputjen e spitaleve të Atlantës dhe në 1967 u bë gruaja e parë me ngjyrë që drejtoi një shfaqje në kohën e duhur në Jug.

Sot, Clayton është një ikonë e Atlantës, me njerëz të panjohur që i afrohen asaj në rrugë për ta falënderuar për vitet e saj të punës.

1 Comment

  1. Zoterinj gazetare,kujdes kur shkruani,se,ndder te tjera,tregoni dhe nivelin tuaj kulturore. Atlanta,ndodhet ne jug te Shteteve te Bashkuar te Amerikes,dhe simbas jush ,eshte qytet kryesor,por jo ne Ameriken e Jugut.Amerika e Jugut,eshte eshte pjsa e amerikes,ne hemisferen jugore,ndersa SHBA,ndodhet ne hemisferen Veriore te amerikes,por Atlanta,ndodhet ne Jug te SHBA.Nuk eshte thjesht analfabetizem,por me thelle,deri ne injorance.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu