• |
ide | kryesore

Rritet bilanci/ 58 viktima dhe dhjetëra të zhdukur nga përmbytjet në Gjermani

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Është të paktën 58 viktima dhe dhjetëra të zhdukur bilanci tragjik i përmbytjeve që goditën Gjermaninë perëndimore ditët e fundit.


“Shumë nga njerëzit e zhdukur u gjetën në çatitë e shtëpive të përmbytura nga lumenjve që dolën nga shtrati në komunën e Schuld në Rheinland-Pfalz” – tha një zëdhënës i policisë së Këlnit.


“Jam e shokuar nga katastrofa. Ende nuk i kemi numrat e skatë, por viktimat do të jenë të shumta” – tha kancelaria Merkel në një deklaratë.

Zjarrfikësit duhet të shpëtonin dhjetëra shoferë automjetet e të cilëve ishin bllokuar në metro të përmbytura.

Përmbytjet prekën edhe pjesë të tjera të Evropës perëndimore dhe qendrore si Holanda, Belgjika dhe Zvicra.

Edhe në Belgjikë ka të paktën 5 viktima nga moti i keq. ©LAPSI.al

Alluvione Germania, si aggrava il bilancio delle vittime Alluvione Germania, si aggrava il bilancio delle vittime Alluvione Germania, si aggrava il bilancio delle vittime

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu