• |
ide | kryesore

Video/ Goli nga mesi i fushës për UEFA-n është më i bukuri i Euro 2020: ‘Mbreti’ është Schick

-Instant, Sport, Video

Të gjithë ata që e panë drejtpërdrejt, ose më vonë në ritransmetim, menjëherë e kuptuan se ishin përballë me diçka të papërsëritshme. Fakti ishte se bëhej fjalë vetëm për ditën e parë të një evropiani që premtoi shfaqje e askush nuk donte të zhbilancohej. Në fund, megjithatë, Uefa kurorëzoi me të vërtetë golin e Patrik Schick nga mesfusha, në ndeshjen Republika Çeke-Skoci, si më të mirin e turneut.

Topi rrotullohet përtej mesit të fushës, një vështrim portierit, disa hapa akoma për të marrë shënjestër dhe më pas një parabël me të majtën që futet në portë së bashku me Marshall, portierin e Skocisë. Një gol fantastik, më i bukuri i Kampionatit Europian sipas vëzhguesve teknikë të Uefa-s, një grup që përfshin edhe Esteban Cambiasso, Fabio Capello dhe Robbie Keane. Ishte antipasta e një turneu të luajtur në një nivel të lartë nga Schick, i cili pas zhgënjimit te Roma ka rindërtuar një karrierë në Gjermani mes Leipzig dhe Bayer Leverkusen. Ai përfundoi Euro 2020 me 5 gola në po aq ndeshje: njësoj me Ronaldon, një më shumë se Lukaku (përfshirë në 11 më të mirët e Uefa) dhe Harry Kane.


Në vendin e dytë është Pogba (Francë) për goditjen e harkuar nga jashtë zonës kundër Zvicrës; në të tretin Luka Modrić (Kroaci), që kundër Skocisë ka dhuruar një perlë me të jashtmen. Në vendin e katërt Lorenzo Insigne, shënuar kundër Belgjikës e Kevin De Bruyne, i pesti, për golin e realizuar në Danimarkë – Belgjikë e Andriy Yarmolenko për atë në Hollandë-Ukrainë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.