• |
ide | kryesore

Ambasadori turk: Shqipëria është ndërgjegjësuar për rrezikun e gylenistëve

-Instant, Kryesore

Ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük (foto lart dje) ka shfrytëzuar kodrat e liqenit ose me konkretisht “Parkun e Demokracisë 15 Korriku” për të sulmuar edhe njëherë strukturat gyleniste në Shqipëri.


“Lufta jonë kundër FETO-s vazhdon me të njëjtën vendosmëri pothuajse në çdo skaj të botës. Kjo në fakt nuk është hakmarrje ndaj asaj organizate, por është një luftë kundër terrorizmit ndërkombëtar. Strukturat terroriste të lidhura me FETO-n, të fshehura nën petkun e arsimit, shëndetësisë si dhe ndihmave humanitare, duke ndjekur një axhendë shumë sekrete dhe të fshehtë shtohen si qeliza kancerogjene brenda strukturës shtetërore pothuajse në të gjithë vendet ku ushtrojnë veprimtari. Qëllimi i tyre është të shtinë në dorë shtetin, pushtetin, për këtë arsye FETO nuk është një kërcënim i madh vetëm për Turqinë, por për çdo vend ku ajo zhvillon aktivitet. Ne do të vazhdojmë luftën tonë me të njëjtën vendosmëri dhe vullnet derisa të gjithë terroristët me duar të përgjakura t’i dorëzohen drejtësisë”, tha ai gjatë ceremonisë së mbajtur për përkujtimin e viktimave të grushtit të shtetit të 15 korrikut 2016.


Lexo me tej:

Pesë vjet nga “puçi gylenist”/ Si ka degraduar pushteti i Erdoganit

Ajo që bëri përshtypje gjatë këtij fjalimi ishte se ambasadori turk tha se vendi i tij dhe Shqipëria do të luttojnë sëbashku kundër kësaj fatkeqësie ashtu sikurse kanë bërë krah përkrah në betejën e Çanakkalasë, të cilën Turqia e fitoi në 1916 kundër forcave Angleze dhe Franceze.

Rama dhe Erdogan heqin maskat: “Dorëzimi i gylenistëve, ç’dhuratë pret Rama?

Pasi theksoi se gylenistët, të cilët Erdogan i akuzon pa prova për grushtin e shtetit të pesë viteve më parë, duan të helmojnë marëdhënien mes dy vendeve ambasadori Murat Ahmet Yörük, nënvizoi se institucionet shqiptare po ndërgjegjësohen për rrolin e tyre helmues në arsim e shëndetësi. “falë punës së qeverisë sonë dhe ambasadës sonë vërejmë me kënaqësi se në institucionet dhe opinionin publik shqiptar është formuar tashmë një ndërgjegjësim ndaj organizatës FETO” tha ai.

Dhe në fakt konstatimi nuk është pa baza. Ndryshe nga të gjithë liderët e tjerë të BE apo vendeve të NATO-s, kryeministri Rama e ka konsederuar organizatën gyleniste, të cilën shteti turk e etiketon si FETO, si të rrezikshme dhe ka pranuar rolin e saj në grushtin e shtetit.

Intervista video/ Rama merr krahun e Erdoganit kundër Gylenistëve

Autoritetet shtetërore shqiptare kanë shklelur ligjet e vendit duke ekstraduar shtetasit turq që akuzohen pa prova bindëse në vendin e tyre, si në rastin e Harun Çelik që u rrëmbye nga shërbimi sekret turk duke nxitur edhe kritikat e OKB.

Skandali/ Ku u shkel ligji në ekstradimin e mësuesit gylenist?

Po ashtu rrejteit të shkollave dhe kolegjeve turke po u bëhet një presion i fortë duke përdorur metodat okulte të policisë dhe prokurorisë së Tiranës, për ti larguar nga vendi ndërkohë që qeveria ka marrë vendim për mbylljen e disa shkollave në Korcë kavajë apo Tiranë.

Pra në Tiranë po zbatohet pikë për pikë projekti paranojkak i Erdoganit, pushteti i të cilit vazhdon ta blejë thyerjen e ligjeve vendase përmes vaksinave, ndërtimit të ndonjë spitali dhe Air Albania-s.

©Lapsi.al

 

 

 

14 Comments

 1. Nuk e di se ku mbeshteteni kur i referojeni si “dijetari musliman” terroristit F. Gulen?! Si mundet qe te jete dijetar nje gjysemanalfabet qe ka si arsimim maksimal, klasen e IV fillore?!
  Si mundet qe te jete musliman dìkush qe nenen e ka patur cifute, ndersa babane armen?!
  I referojeni terroristeve te FETO-s se; “ata nuk i njeh si te tille USA dhe EU”, por, nuk e vazhdoni me tutje kronologjine e fakteve se; USA dhe EU jane ideatoret, organizatoret, mbeshtetesit dhe mbrojtesit e terroristeve, te FETO-s.
  Kur thoni se; “me te padrejte Erdogan, akuzon terroristet e FETO-s, per grushtin e shtetit”, ku u vrane 251 dhe u plagosen rreth 2500 civile, keni plotesisht te drejte, grushtin e shtetit e organizuan dhe drejtuan, nga nje hotel luksoz, ne Ishullin e Vogel, ne Bosfor, Henry Bakley chair of regional desk of CIA dhe MOSSAD, terroristet e FETO-s, ishin thjesht, zbatuesit e urdhrave.
  Shqiperia eshte baze dhe fole e FETO-s sepse ky vend eshte i mbuluar nga korrupsioni, droga, krimi, rryshfeti, varferia, padrejtesia, abuzimi prandaj ky eshte terreni ideal ku vepron FETO.
  Shqiperia kontrollohet nga 2 organizata okulto-kriminale Soros & FETO qe jane anet e kunderta te te njejtes monedhe.
  Cuditem vertet dhe bej habi sesi ky portal kurajoz dhe me vlera qe se bleu dot Soros/pushteti po perdoret si megafon dhe ka rrene preh e FETO-s, paraja con ujin perpjete thote populli, mesuesi i madh dhe i pagabueshem.
  FETO=Soros mos e nenvleftesoni, duhet qe te friksoheni vertet prej armikut qe se njihni!
  Doni nje shembull:
  Para disa muajsh FETO, organizoi nje grusht shteti, ne Kirgizistan, fatkeqesisht nje vend absolutisht i ngjashem me Shqiperine, per gjithe te zezat, atje ambasador i amerikes, eshte i njejti kinez, Donald Lui. Atje deshtuan sepse rusi e ka doren e gjate ne ate vend, po Shqiperine, kush do ta shpetoj nga kthetrat e FETO-s?!

  1. I dashur, Feti apo Erdo, Shqiperia eshte e zhytur ne mut per momentin!!!!
   Problemi eshte se pala ne fuqi (Erdo) akuzon palen ‘sabotatore’ (Feto), nderkohe qe shqiptaret vazhdojne te braktisin vendin…
   Po ti ndoshta jeton ne Turqi a gjetke……

  2. Turp per nje qe perdor emrin “shqiptar” te shkruaje pallavra. Feto thote qenka terroriste, ndersa Erdogan burre i mire. Nese jane apo terroriste nje idiot si Gulen apo Gomar si Erdogan, pak rendesi kane. Per NE, shqiptaret ata jane turq, pasardhes te otomaneve qe per 500 na mbajten te pushtuar, na shfarosen dhe as gjuhen shqipe nuk na lane ta flasim. Neootomani i ri Erdogan eshte thjesht simboli me i keq dhe me agresiv kunder shqipetareve. Nje gjoja grusht shteti qe e kurdisi vete, e perdori te shkaterronte cdo element civil dhe laik te turqise. Dhe ke shpalli fajtor? Ish gjenerale te ushtrise me origjine kosovare. Ke perzuri, nje personalitet sporti si Shukur, vetem se thoshte se ishte shqiptar ne origjine. Tani te gjithe ju qe u ka ngelur hunda nen bythen e Rames, u eshte tymosur mendja nga aromat me ere Turqie. Plehra.

 2. Gojet e liga thone qe ne ate kohe Kimetja punnonte ne ambasaden amerikane ne Ankara. Pyeteni njehere se mbase di ndonje gje per pucin

 3. Se ca pune te prish erdogan ty o bushat nuk merret vesh kollaj, por nese rendit cilat jane avantazhet e nje lidhjeje me nje shtet te madh, sic eshte Turqia mund te kthesh koken prapa te shikosh ca mendonte yt gjysh. Nje vend i mbaruar si Shqiperia gjithmone ka patur nje Jugosllavi, nje Bashkim Sovjetik, apo nje kine. Sot ka Turqine. Po te rendisesh sa here futen hunden francezet apo anglezet, gjithmone pas tyre ngelej nje cope toke shqiptare ne gojen e cakalleve greke, ujqve serbe apo dhelprave malazeze. Asnje europian nuk u hodh perpjete kur skuadrat e ushtrise se rregullt greke u futen ne shqiperi, ne 90 apo ne 97.

 4. Me bukeshkelur se shqiptaret nuk ka po varja se keshtu jane mesuar me mashtrime dhe trimerira fallco sepse me shume territor shqiptar ka jashte Shqiperise sesa vete Shqiperia ,Dhurate nga EU.

 5. Po ne pergjithesi muslimanet jane me 2 klase shkolle, nuk lahen dhe kne qejf te qihen ne bithe sapo lindin. Ropt erdoganit gylenit dhe ktij zarbes qe ben si politikanbi madh.
  Po e deshi shume te shkoje ne turqi te qihet ropsh me erdoganin. Bile merr me vete edhe gazhelin se e ke njesh.

 6. Me ke nuk e zhdrodhi Shqiperia ne Shekuj?

  Turq, Austriak, Italian, Anglez, Amerikan, Serb, Rus, Kinez, pordha-me-vet-veten, pastaj Arab, Grek, Amerikan prap Turq.

  Ja keto jane kur****qet Shqiptare ne shekuj.

  Vallaji Bilaji me te shpif se jemi nuk tjeter ne kete planet te ngjashem. Nje kazan i madh plot me … ne te gjithe shtrirjen gjeografike, prostitute e ndershme boterore right me thon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.