• |
ide | kryesore

Dhjetëra të vdekur dhe qindra të zhdukur nga përmbytjet në Gjermani, meteorologët parashikojnë rrebeshe shiu

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një katastrofë po ndodh në Europën Perëndimore! Reshjet e shiut kanë shkaktuar përmbytje në disa shtete, duke lënë në total 91 viktima dhe mbi 1300 persona të zhdukur.


Të paktën 80 njerëz kanë vdekur dhe 1300 janë zhdukur pasi shiu i rrëmbyeshëm në Gjermani. 11 persona kanë humbur jetën në Belgjikë si pasojë e motit ekstrem, ndërsa në Luksemburg dhe Holandë janë shkaktuar dëme të shumta materiale. Moti i keq me reshje të dendura shiu bëri që të dilnin nga shtrati lumenjtë në Evropën Perëndimore, duke shkatërruar rajonin.


Më e goditura ishte Gjermania perëndimore ku të paktën 45 njerëz u vranë, të shpërndarë në shtetin e saj më të populluar të Nordrhein-Westfalen dhe në Rhineland-Palatinate fqinje.

Qyteti i Schuld, në jug të Bonit, u prek më keq duke lënë 18 persona të vdekur dhe në qytetin afër Ahrëeiler me dhjetëra të zhdukur. Në atë zonë lumi Ahr shpërtheu brigjet e tij dhe rrëmbeu shtëpitë edhe kur njerëzit strehoheshin në çatitë e tyre.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka premtuar mbështetje të plotë për personat e prekur nga përmbytjet, më të këqija që ka parë vendi në dekada. Merkel shprehu “ngushëllimet e saj më të thella” për të gjithë në të gjithë rajonin që kishin humbur të dashurit e tyre pas.

Kjo është tragjedia e krahasueshme më atë të vitit 2002 kur 21 persona vdiqën në Gjermani dhe la më shumë se më shumë se 100 të vrarë në të gjithë Evropën.

Parashikimet e meteorologëve thonë se priten sërish reshje të mëdha shiu në pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore, çka do të thotë se situata do të përkeqësohet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.