• |
ide | kryesore

Lojtarin më të paguar, Real Madrid e mban jashtë skuadre: Brexit prish planet e Blancos

-Instant, Sport

Pas kthimit të tij te Tottenham, Gareth Bale u vlerësua pothuaj si një hero lufte. Pritshmëritë për të ishin të mëdha, por fatkeqësisht lojtarit iu desh kohë për t’u rikthyer në formë pas dëmtimit të gjurit. Ngadalë, ai u përpoq të kthehej në këmbë, Mourinho e dërgoi atë në fushë për disa pjesëza loje dhe Ryan Mason gjithashtu i besoi atij, por në fund të fundit Spurs nuk e blenë përfundimisht. Në fund të fundit, ai shkoi në Londër për t’u përgatitur për Kampionatin Evropian dhe e dinte se do të kthehej në Madrid, por … Brexit i ka krijuar shumë dhimbje koke atij dhe Blancos.


Marrëdhënia e tij me klubin është e kompromentuar dhe e vështirë për t’u rindërtuar. Është e vërtetë që lamtumira e Zizou, antagonisti kryesor i uellsianit në Madrid mund të jetë një element i rindërtimit, por problemi, megjithatë, përpara se të jetë relativ dhe kontraktual, është jashtëzakonisht burokratik. 32-vjeçari i lindur në Cardiff, kur u kthye në Gadishullin Iberik është një qytetar jo-BE dhe, siç raportohet nga As, ky është një problem. Dhe në fakt, tre vendet e parashikuara për regjistrim në La Liga janë tashmë të zëna teorikisht: Vinicius, Rodrygo, Militao, lojtarë që janë përdorur shpesh gjatë sezonit të kaluar. Kështu që është e vështirë të imagjinohet që njëri prej tyre të lihet jashtë për t’i lënë vend Bale.


Dhe për këtë arsye, deri në qershor 2022, Bale rrezikon të jetë më i paguari te Merengues (15 milionë euro në vit) dhe gjithashtu … më pak i përdoruri. Një nga zgjidhjet mund të jetë që Vinicius të arrijë të marrë një pasaportë spanjolle, duke liruar kështu një vend, por nga Brazili flasin për komplikime burokratike. Ndërkohë, duke pasur parasysh kaosin me ekstrakomunitarët, Real duhet përsëri të huazojë Kubo dhe Reinier, të cilët tashmë këtë sezon kanë pasur përvojë diku tjetër pasi nuk mund të regjistrohen në La Liga. Por edhe shitja e Bale do të jetë një problem: edhe diku tjetër ai do të ishte jo-BE dhe duke pasur parasysh sa fiton dhe performancën e tij në sezonet e fundit, është e vështirë për ndonjë klub të vërë bast për të. Me pak fjalë, me apo pa Zidane të përfshirë, për Real Bale është gjithmonë një problem!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu