• |
ide | kryesore

NDALONI përdorimin e këtyre produkteve kundra diellit, gjendet një kimikat që shkakton kancer (Dokumenti)

-Instant, F1, Stil

Vapa e nxehtë e verës na ka shtyrë të gjithëve të përdorim një krem dielli. Por, para se vendosni atë produkt në lëkurën tuaj, së pari kontrolloni nëse është pjesë e një tërheqje vullnetare nga tregu nga markat e kremrave kundër diellit Neutrogena dhe Aveeno.


Kompanitë, kohët e fundit tërhoqën disa kremra dielli nga raftet e tregut pasi testimi i pavarur kishte zbuluar se ishin të kontaminuar me një kimikat të quajtur benzol (benzene) që shkakton kancer.


“Ekspozimi ndaj benzol(benzene) rrit rrezikun e shfaqjes së leukemisë dhe çrregullimeve të tjera të gjakut”, sipas Institutit Kombëtar të Kancerit.

CVS Health gjithashtu ndaloi shitjen e dy prej produkteve të kujdesit pas diellit për shkak të gjetjeve të ngjashme. Por kremrat e tjerë kundër diellit, të cilat gjithashtu rezultuan pozitive me benzene, mbeten në treg (lista e plotë është më poshtë).

Sidoqoftë, shumica dërrmuese e kremrave diellorë të testuar ishin pa (benzene)benzol, dhe ekspertët theksojnë rëndësinë e përdorimit të kremit për mbrojtjen e lëkurës nga plakja dhe efektet kancerogjene të diellit.

“NUK është një arsye për të ndaluar përdorimin e mbrojtjes nga dielli, e cila është e njohur për të parandaluar kancerin e lëkurës.”, tha dermatologu Dr. Ranella Hirsch, ish- president i Shoqatës Amerikane të Dermatologjisë Kozmetike dhe Kirurgjisë Estetike..

Si u ndotën kremrat mbrojtës me emrin e markës me benzol(benzene)? A duhet të shqetësoheni?

Cilët kremra dielli u hoqën nga tregu ?

Neutrogena® Beach Defense® aerosol
Neutrogena® Cool Dry Sport aerosol
Neutrogena® Invisible Daily™ defense aerosol
Neutrogena® Ultra Sheer® aerosol
Aveeno® Protect + Refresh aerosol

“Ndërsa benzol(benzene) nuk është një përbërës në asnjë nga produktet tona të kremit ndaj diellit, ai u zbulua në disa mostra të produkteve , “raportoi Johnson&Johnson në një deklaratë.” Konsumatorët duhet të ndalojnë përdorimin e këtyre produkteve specifike dhe t’i hedhin ato”.

Përse u tërhoqën vullnetarisht këto kremra dielli nga tregu?

Tërheqja vullnetare nga tregu dhe pauzat në shitje erdhën pasi një laborator i pavarur testoi 294 mostra nga 69 marka sprajsh, locione, xhel dhe kremra të dizajnuara për të mbrojtur lëkurën nga dielli ose kujdesin për lëkurën pas diellit. Prej tyre, 78 mostra rezultuan pozitive me benzol.

Kontaminimi u shfaq në grupe specifike të kremrave kundër diellit, në vend të një marke specifike, tha David Light, CEO dhe themelues i Valisure, laboratorit të pavarur që zhvilloi testet.

“Gjetja e benzenit në kremin kundër diellit sigurisht që ishte befasuese për mua si një shkencëtar dhe një konsumator. Unë jam një përdorues mjaft i rregulltë i kremit kundër diellit; unë kam pesë fëmijë dhe të gjithë përdorim krem dielli, kështu që ishte më shqetësuese të gjesh nivele kaq të larta , ”  tha David Light.

“Ne i bëmë kërkesë FDA-së për të rikujtuar ose për të kërkuar tërheqje të produkteve që janë 0,1 për milion e lart, “tha Light për CNN.

Çfarë është benzeni?

Benzeni është një përbërës natyror i naftës së papërpunuar, benzinës dhe tymit të cigareve dhe renditet në 20 kimikatet kryesore që përdoren për prodhimin e “lubrifikantëve, gomave, ngjyrave, detergjenteve, ilaçeve dhe pesticideve”, si dhe “plastikave, rrëshirave dhe najlonit dhe fibra sintetike “, sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Në temperaturën e dhomës, benzeni është një lëng i pangjyrë ose i verdhë i lehtë me një erë të ëmbël. Shumë e ndezshme, ajo do të notojë mbi ujë dhe ndërsa avullohet shpejt, është më e rëndë se ajri dhe mund të zhytet në zona të ulëta, vuri në dukje CDC.

Emetimet e gazit nga vullkanet dhe zjarret në pyje janë burime natyrore të benzenit, por burimet më të mëdha janë emetimet nga djegia e qymyrit dhe naftës, shkarkimi i automjeteve motorike dhe avullimi nga stacionet e shërbimit të benzinës, sipas Agjencisë së Regjistrit të Substancave Toksike dhe Regjistrit të Sëmundjeve (ATSDR).

Ekspozimi ndaj niveleve të larta të benzenit në ajër mund të shkaktojë vdekjen, thotë ATSDR.

Si arriti kimikati benzen të deportojë në kremrat kundra diellit?

Askush nuk e di me siguri se si përfundoi në produktet e kujdesit për diellin. Benzeni nuk ishte përbërës në asnjë prej kremrave kundër diellit, kështu që ekspertët dyshojnë se ndotja duhej të kishte ndodhur gjatë procesit të prodhimit.

“Ka shumë teori,” tha Scott Faber, nënkryetari i lartë i çështjeve qeveritare për Grupin e Punës Mjedisore (EëG), një grup jo-fitimprurës i avokimit të shëndetit të konsumatorit i cili nxjerr një udhëzues vjetor për kremrat e diellit të sigurt.

Dokumenti i plotë ndodhet më poshtë:

valisure-citizen-petition-on-benzene-in-sunscreen-and-after-sun-care-products-v97

Marrë nga CNN

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu