• |
ide | kryesore

“I heq kapelen lojtarëve të mi”: Mancini është i sigurtë se kjo Itali do të mbetet në librat e historisë

-Instant, F1, Sport

Pak më shumë se një javë pas triumfit në Wembley, Roberto Mancini u kthye të flasë për emocionet e përjetuara falë arritjes në Euro 2020 si trajner i ekipit kombëtar të Italisë: “Ne jemi të gjithë shumë të lumtur sepse i dhamë jetë diçkaje të jashtëzakonshme – tha ai në një intervistë. për gjermanët e Sport1 – Italia do të mbetet në librat e historisë, i heq kapelen lojtarëve të mi. Ndihem mirë si kampion europe, është një ndjesi e mirë dhe jam absolutisht i lumtur, veçanërisht për të gjithë italianët që jetojnë në Itali dhe në botë”.


Mancio pastaj u përqendrua në festimet e të hënës së kaluar, kur të kaltrit u kthyen në Romë si heronj: “Ne festuam, por gjithçka ndodhi shumë shpejt. E gjitha kaloi para meje si në një film. Ne nuk kishim përgatitur asgjë, por u mirëpritëm nga kaq shumë njerëz në rrugët e Romës … Ishte thjesht e bukur, një moment i jashtëzakonshëm që vazhdon edhe tani. E gjithë kjo u përket djemve të mi, ata kishin të drejtë që donin ta jetonin. Nuk jam një njeri festash, nuk kam qenë kurrë. Por ishte me të vërtetë bukur të festoja, veçanërisht për njerëzit italianë. Unë mendoj se njerëzit do të vazhdojnë ta bëjnë këtë gjatë gjithë verës dhe kjo është dicka e bukur”.


Pastaj ai u kthye në mbrëmjen e Londrës dhe ndjesitë që pati në momentin e penalltisë së pritur nga Donnarumma ndaj Saka: “Unë isha shumë i ngazëllyer në atë moment dhe natyrisht që më dolën lot. Ishin 50 ditë rraskapitëse plot emocione. Kjo është arsyeja pse kam qarë, sepse në atë moment i gjithë tensioni ishte zhdukur. Një fitore kaq e madhe të bën edhe më shumë emotiv”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu