• |
ide | kryesore

“Delta” kërcënon Europën/ Rriten frikshëm rastet në Britani, Francë dhe Itali

-Instant, Arkiva, Planet

Dita ditës, varianti Delta i Covid-19 po kërcënon Europën.


Gjatë 24 orëve të fundit, në shumë shtete numri i rasteve ditore ka pësuar një rritje të frikshme.


Britania raportoi më shumë se 46 mijë raste të reja. Në Francë numri i rasteve u rrit në 18 mijë në krahasim me 7 mijë që numëroheshin një javë më parë.

Edhe Italia ka pësuar rritje të ndjeshme të rasteve, veçanërisht në Romë, ku shifrat janë 5-fishuar në javën e fundit.

Mediat vendase i referohen një “shpërthimi” që erdhi pasi festimeve të furishme për triumfin e Italisë në kampionatin Europian të Futbollit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu