• |
ide | kryesore

Gërryen shtratin e lumit Mat/ Arrestohet pronari i ekskavatorit, në hetim dy kamionistët

-Instant, Lajme, Të fundit

Policia e Lezhës ka vënë në pranga një person dhe ka proceduar penalisht tre të tjerë për shkatërrim të mjedisit dhe gërryerje të shtratit e lumi Mat, në mënyrë të paligjshme. Policia njofton se është arrestuar Artur Lika, 40 vjeç, pasi u konstatua duke gërryer me ekskavator shtratin e lumit. Ndërkohë nën hetim janë Shyqyri Shuaipi, 39 vjeç dhe Dashamir Zenelaj,  drejtuesit e mjeteve kamion që shërbenin për transportimin e inerteve.


Gjithashtu, është proceduar penalisht për shpërdorim detyre edhe Inspektori për Ujërat në Drejtorinë Rajonale të Mjedisit Lezhë Aleksandër Uku, pasi nuk ka ushtruar kontrollin sipas ligjit për inspektimin, monitorimin dhe kontrollin e subjekteve në shtratin e lumit Mat.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu