• |
ide | kryesore

Kina debuton në trenin më të shpejtë në botë

-Instant, Stil

Një tren plumbë maglev që mund të arrijë shpejtësi prej 600 kilometra në orë bërë debutimin e tij të parë në Qingdao, Kinë.


Krijuar nga ndërmarrja shtetërore China Railway Rolling Stock Corporation, është konsideruar treni më i shpejtë në botë.


“Maglev” është një shkurtim i “tërheqjes magnetike”. Treni duket të jetë “lundrues” falë një force elektromagnetike që e dërgon atë të rrëshqasë mbi shina.
Liang Jianying, zëvendës menaxher i përgjithshëm dhe kryeinxhinier i CRRC Sifang, i tha medias shtetërore kineze se përveç shpejtësisë, treni lëshon nivele të ulëta të ndotjes së zhurmës dhe kërkon më pak mirëmbajtje sesa trenat e tjerë me shpejtësi të lartë.

1 Comment

  1. Pasi Lulin e kishte zene gjumi i famshem, trenin dhe tramvajin ne Tiranen e Partise do ta perfundoje shoku udheheqes i ardhshem, erion fekalaj, rreth viti 2030.
    Treni do ta beje Marikajn per 20 minuta!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu