• |
ide | kryesore

Ballkanizmi i ambasadorëve të perëndimit

-Instant, 1, Ide

Ambasadorët kryesorë të perëndimit në Tiranë janë bërë sot protagonistë të një parade turpi që reket tu’a shesë shqiptarëve sapunin për djathë. Ata kanë folur me superlativa për foshnjen e tyre që lindi e vdekur duke përkujtuar përvjetorin e pestë të Reformës në Drejtësi. Kryediplomatja amerikane Kim përmendi edhe njëherë argumentin e lodhur të spastrimit të gjykatësve të korruptuar, ndërsa kolegu i saj Soreca e quajti atë si një nga hapat më të rëndësishëm që janë ndërmarë që pas rënies së diktaturës.


Në fakt, është krejt e kundërta. Po të shikosh të gjithë argumentat propagandistikë që u përdorën në këtë vit jubilar, ato lidheshin me një sukses të vetëm, spastrimin nga vettingu të mbi 200 gjykatësve dhe prokurorëve.


Kjo shifër ka përmbytur prej dy ditësh titujt e servirur të medieve, a thua se qëllimi primar i këtij aksioni të nxitur nga ndërkombëtarët ishte thjeshtë organizmi i një gjuetie shtrigash. Nuk ka dyshim se drejtësia e vjetër shqiptare kishte nevoja për një qilizëm të thellë të një mjedisi ku allishverishi ishte kthyer në normalitet, por objektivi kryesor i 140 deputetëve që votuan unanimisht në korrikun e 2016 duke duartrokitur përqafimin epshor Lu-Vlahutin, nuk ishte ky. Ai qe krejt tjetër: rivendosja e një sistemi ku peshorja e drejtësisë të ishte e ekuilibruar për të gjithë, goditja e atyre qau fiksuan në zhargonin e ndërkombëtarëve si peshq të mëdhenj dhe ringritja e një sistemi koherent dhe funksional për ti përballuar këto sfida.

Cili është bilanci? Pothuajse afër zeros.

A beson dikush sot se një qytetar i thjeshtë, që i bie fati i keq të jetë në konflikt për truall ndërtimi me oligarkun e mbështetur nga pushteti, mund të gjejë të drejtën në gjykatat shqiptare? A ka shpresë familja e një minatori të vdekur në galeri të fitojë atë që i takon? A ka optimistë që imagjinojnë, se për ata që humbën jetën nga neglizhenca ulëritëse në pallatet e shembura nga tërmeti në Thumanë, drejtësia do të thotë ndonjëherë fjalën e saj?

Në këndvështrimin e një drejtësie që funksionon për të gjithë njësoj ne jemi ende po aq larg sa pesë vite më parë. Por edhe në pjesën më të dukshme dhe më të prekshme të medaljes, punët nuk janë më mirë. Kushdo që e dëgjonte ambasadorin Lu që fliste që në 2018, se rënia në rrjetë e peshqve të mëdhenj ishte punë javësh, sot nuk i mbetet ve[se të tallet.

Kjo reformë jo vetëm i ka bërë më të pa cënueshëm njerëzit me pushtet politik dhe ekonomik, por ata po ndihen aq të fortë sa mund të diktojnë edhe vettingun si në këtë rastin e fundit kur shpërtheu një përplasje publike mes lokalëve dhe ndërkombëtarëve.

Pra, ndonëse qëllimi i kësaj reforme ishte ti jepte fund pandëshkueshmërisë, deri më tani ajo vetëm është betonifikuar.
Edhe mënyra se si u konceptua reforma, se si ajo ra pre e kalkulimeve dhe interesave të vogla të njerëzve më pushtet, për të pasur sa më shumë ndikim, prodhoi një katastrofë. Tashmë provohet gjërësisht se fillimi i saj nga lart poshtë ishte një gabim. Kështu përshëmbull shkatërrimi i Gjykatës Kushtetuese, që i kishte zbrapsur mbi 40 ligje pushtetit të Berishës dhe filloi të godiste me një njëjtën vullnet edhe kapërcimin e kufijve nga qeveria Rama, solli pasoja shkatërrimtare. Vendi mbeti për tre vite pa këtë organ që ende nuk është i plotë, duke i i hapur rrugë amuzimeve kolosale nga shumica në pushtet. Vetëm një shembull banal. Po të kishim pasur Gjykatë Kushtetuese sot Teatri Kombëtar do të ishte ende në këmbë.

Gjithëashtu vendi mbeti nga 2017 deri në 2019 pa Gjykatë të lartë, që ende nuk funksionon, duke bërë që drejtësia të mungojë për mbi 30 mijë dosje që presin në radhë.

Po të flasësh pastaj për një SPAK dhe një Gjykatë të Postame që vendimet ua rrëzon gjykata e Strasburgut, që nuk kanë këllqe të marrin në shqyrtim krimet elektorale po iu përcjellin prokurorive e gjykatave lokale, që vazhdojnë ti shikojnë me venerimin e përëndive pushtetarët e lartë, gjendja bëhet krejtësisht e pashpresë.

Janë pikërisht këto elementë që e detyruan Fondacionin Soros dhe Komitetin Shqiptar të Helsinkit të botonin që në 2019 një sondazh ku thuhej se 63% e shqiptarëve nuk besonin më se vettingu ishte i drejtë. Po ashtu edhe në Bruksel u arrit në përfundimin se terapia e rëndë, që u zgjodh të aplikojej në Shqipëri krijon aq shumë probleme, sa nuk rekomandohet të kopjohet edhe në vende të tjera.

Por pavarësisht nga këto, ambasadorët e perëndimit në Tiranë, vazhdojnë të flasin si për një histori suksesi, duke u përpjekur të arsyetojnë mbi 60 milionë eurot tashmë të shpenzuara për këtë fiasko.

Edhe gjatë konferencës së fundit për 5 vjetorin e reformës ata zgjodhën të përdorin sërisht epitete lavdëruese për një gërmadhë që nuk funksionon duke huazuar metodat e politikanëve vendas që përpiqen ti imponojnë publikut një realitet që nuk ekziston. Prandaj në këtë përvjetor mund të thuhet me ironi se reforma që u nis me ambicien për të perendimorizuar Shqipërinë duket sikur po përfundon me ballkanizmin e përfaqësuesve të perëndimit të Tiranë.

©Lapsi.al

33 Comments

 1. Me bukur nuk mund te thuhen gjerat. Ju lumte z. Bushati. Reform ne drejtesi deri me tani i ka sherbyer vetem pushtetit ndersa per njerezit e thjeshte ka mbetur vetem vetegjyqesia. Ndoshta kjo i leverdis pushtetit aktual dhe ambasadoret jane te gatshem t’i bejne elozhe jo thjesht nje germadhe, por nje grope te zeze qe po ia heq drejtesine shqiptareve.

  1. Bravo z. Bushati. Te pakten ke mbetur nder te pakte qe shkruan me vertetesi. Grotesku me i madh ne keto seminare “jubilare” eshte kur Ekzekutivi qe perfaqsohet nga ministri i drejtesise, rri ne mes te podiumit. Ne nje kohe qe nuk duhet te jete fare i pranishem. Ne kuptimin ligjor, eshte pikerisht Ekzekutivi dhe abuzivizmi i tij ne formen me te larte, te kapjes se shtetit, qe eshte ose “presupozohet” te jete shenjester e mender drejtesise se re. Pra Kryeministri dhe Ministrat, deputetet e maxhorances dhe drejtuesit e larte qendrore e lokale. Eshte fare e thjeshte dhe kuptueshme.

   1. Nje gje nuk merret vesh, si ka mundesi qe ende i bejne lavde epopese se sigurimit te shtetit andej nga panorama ? Me nje fare Pilo Shanto! I zume vete thote, pa ndihmen e ish KGB dhe agjentit te tyre Filbi. Zot i madh. Gazetari i vjeter i zerit te Amerikes, Lulushi, qemtoi arkivat e deklasifikuar amerikane dhe botoi nje liber. Ku hidhet drite mbi operacionet e fshehta amerikane ne Shqiperi, si eksperiment kunder sovjetikeve. Ky pafillua Shanto vazhdon akoma me avazin e Mukjes se i zume vete dhe tallen bizhdilen me amerikanet. Vetem se dokumentet shiprare ende nuk jane deklasifikuar dhe skemi si mesojme te verteten. Vete logjika te thote qe nese amerikanet e bene operacionin e Shqiperise per eksperiment ndaj perdes se hekurt, domosdo qe ish KGB do te ishte ne palen shqiptare. A thua sikur shoku Pilo me shokun Kadri mesuan mbi punet e spiunazhit ne shkollen e analfabeteve te shokut Enver. Zyrtaret e KGB i trainuan pra, rrace muti komunostash.

  2. Cdo e keqe e ka nje te mire kolatelare ose te padeshiruar, sa me shume rritet padrejtesia aq me e urryer behet plehu SHBA, sa me e madhe behet padrejtesia aq me e neveritshme behet “kurva e motit” BE, sa me shume lulezon droga, korrupsioni, krimi, vjedhja, pandeshkueshmeria e pushtetit te krimit dhe krimit ne pushtet aq me shume i hapen syte popullit shqiptar qe te shohe se kush jane armiqte e tij te vertete, SHBA & BE, tanime jane lakuriq, tani s’kane me maske, tani duken qartazi fytyrat e tyre te ndyra si armiqte dhe keqberesit me te medhenje qe ka njohur kombi shqiptar deri me tani.
   Per 30 vite SHBA & BE na kane trajtuar si konkuestatoret indianet duke na shitur xhingla-mingla e teneqe si puna e pallavrave me demokraci, shtet ligjor, te drejta njeriu dhe na vollen c’gjeten, na shkateruan gjithecka, na morren erzin, sollen krimin, korrupsionin, vjedhjen, rryshfetin, injorancen, veglat e tyre antishqiptare, ne pushtet, sa te kete SHBA & BE, per Shqiperine dhe shqiptaret s’ka dite te bardha!

 2. ARRESTONI YMER GELBAZA KELLIREN PSE JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES-DHE LIDHENI EDI RAMEN SE E AKUZOJ BABAIN E TIJ SE JA PALLOJ GRUAN DHE JA BERI NJE NJE GJYSME DJALI-VELLAI thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA MENDONI KUR YMER GELBAZA KELLIRA,FRRY CUPI,KOL SAY SKYPE DHE KRESHNIK SPAHIU MASTURBOJN NE AMBIENTE PUBLIKE AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANI DHE GRIDA DUMES ,DHE DREJTESIA E RE NUK I KAP ME I FUT NE BIRUCE DHE PER TJUA PRERE BOLET,KJO DO TE ISHTE DREJTESIA E RE

 3. Analiza eshte e sakte deri ne momentin ku thuhet se “reforma u nis per te perendimorizuar Shqiperine”

  Ne fakt eshte krejt e kunderta. Reforma u nis e u bitis me qellimin e vetem per ta shtene ne dore

  drejtesine, per ta bere nje leve dhe nje cekan ne duart e PS -se e KM’se, per ta perdoru e dirigjuar

  si nje dege te ekzekutivit ose me sakte si nje organizate partie te PS-se. Mjfton vetem shembulli sesi

  PS pa iu dridhur qerpiku, ne kundershtim me cdo ligj e norme demokratike por edhe morale u vuri

  pas cdo votuesi nje patronazhist -spiun duke krijuar dosje me te dhena personale per 910 mije votues

  ne Tirane e ne gjithe Shqiperi. Mjafton kjo veprimtari e perbindshme e PS e pandeshkuar, pa per-

  mendur aferat qindra milion euro, per ta provuar kete.

 4. ” Cili është bilanci? Pothuajse afër zeros. ”
  Ju z.Bushati thoni se bilanci eshte pothuajse afer zeros , ndersa une kam mendim tjeter ,dhe jam mese i bindur se bilanci eshe minus . Po te shikosh me kujdes dhe te beshe nje paragonizem me ne OFL-ne eshte pothuajse e njejta gje . Çfare beri OFL-ja ? Gjobiti privatisht dhe i vuri ne radhe kriminelet qe te punonin ne fushat per partine shtet dhe ne kembim jua çertifikaten e pastertise . Po i njejti fenomen po ndodh edhe me vetingun ne drejtesi . Keta o hiqen ne bllok te gjithe ose leri aty ku jane e mos i prek por ul koken dhe prano sundimin e krimineleve dhe te narkoshtetit . Sa per Soreken me vjen shume keq sesi nje njeri qe ka punuar perkrah nje prej prokuroreve me te vendosur kundra mafies siçiliane , Borselino , sot eshte bere nje nga me mbeshtetesit me te zellshem te ketij narkoshteti . U trumpetua dhe srtertrumpetua nga sekti mavi se vetingun po e pengonte opozita , Meta dhe Berisha . Por largimi i tyre nga çdo pushtet dhe vendimarrje na e nxorri “mbretin tone te gjate” lakuriq dhe na tregoi se i gjati ine ishte kundershtari me i keq dhe me i devotshem i ketij vetingu . Koha tregoi se ai nuk e donte vetingun por e perdori per te pastruar gjyqesorin nga ata qe mendonte se i kishte kundershtare te tij dhe ne fund ta kapte vete te gjithin . Ai e perdori vetingun qe te livadhiste dhe te bente çte donte dhe te mos i hynte gjembe ne kembe . Ashtu beri dhe ashtu po bene edhe tani . Me thoni pse vetingu ecen me ritme si te kermillit ? Pse e kane marre tallaz tallaz , sikur po shkojne per piknik ? Sepse keshtu do i gjati ine , bene sikur i intereson vetingu por faktikishf fut bryla dhe shkopinj nen rrota per ta ngadalsuar deri ne pafundesi . Njesoj sikur bene edhe me hapjen e negociatave per ne BE , flet i pezmatuar flet per dasme e krushqira por ne realitet nuk e do hapjen sepse nuk do te jete nen kontroll por te lidhadhise i qete , kerkon qe nga mbret te behet sulltan i ketij vendi .
  A i keni pare vendimet e deritanishme te Gjykates Kushtetuese ? Pothuajse te gjitha kane qene “pjo” , as mish e as peshk . Dhe ju pretendoni se keta do bejne drejtesi ? Kurre . Do shikoni qe po kjo gjykate ne shtator apo tetor do ta shkarkoj presidentin . Jo se e meriton por sepse keshtu ka vendosur i gjati ine . Kam edhe nje frike tjeter se gjithçka po behet ne bashkepunim edhe me Bashen . Perfundimisht vetingu nuk ishte nje fiasko por nje menyre meskine per nje kapje te metejshme te pushteteve dhe te drejtesise nga ana e te gjatit tone dhe e narkoshtetit qe ai vete e ka krijuar qe ne nisje te pushteti te tij .
  Po ti hyshe thelle thelle , i gjati ine mendon se kapi gjithçka por faktikisht une mendoj se ky eshte fillimi i fundit per te dhe narkoshtetin e tij . Perfundimisht ne kaluam nga tre banda ne nje bande . Dhe kur nje bande gangsteresh , kriminelesh dhe perversesh udheheq nje narkoshtet per te pasuruar veten dhe per te poshteruar me dhune popullin e tij atehere çdo teori apo analize nga mendje te ndrituara nuk ka vlere e nuk ka sens . Thjesht populli duhet ti kundra pergjiigjet keture pisave dhe bij pisash me çdo menyre dhe mjet te mundeshem .
  Fundi i te gjatit tone do jete i tmerrshem dhe i tille duhet te jete sepse gjithça ky pis bure e beri me paramendim dhe me nje ide fikse qe ne nisje . Te kap shtetin , te neutralizoj gjyqsorin , te bashkepunoj me krimin , te udheheq me injorantet , te mbush xhepat dhe ne fund te poshteroj popullin e tij .
  Poshterimi nuk pranohet . Teorite tashme nuk kane vlere kur fjala nuk degjohet . Dhe kur fjala nuk degjohet atehere duhet medoemos te flase palla . Poshterimi eshte me i keq se skllaveria , nuk pranohet kurre .
  Vellezer Shqiptar kudoqofshi , mos harroni , kete qe i beri ky pis burre bashke me sektin e tij antishqiptar mavi ketij vendi nuk ja ka bere asnje pushtues nder shekuj . Mendoj dhe jam i bindur se ketu e shtatemije vjet hisori te ketij vendi ky ka qene dhe do ngelet me antishqiptari i antishqiptarev . Koha e tij duhet te mbaroje . Çdo mjet e menyre e mundeshme qe na sjell lirine , respekti dhe drejtesine eshte e pranueshme .
  Tung dhe respekte te gjithe Shqiptareve te ndershem .

  1. mbase e ekzagjeron pak kur thua :

   Vellezer Shqiptar kudoqofshi , mos harroni , kete qe i beri ky pis burre bashke me sektin e tij antishqiptar mavi ketij vendi nuk ja ka bere asnje pushtues nder shekuj

   POR
   …mund te them me bindje qe ka bere deme te medha , deme si ato qe beri Enver Hoxha por jo baraz me Enver Hoxhen

   Eshte me bastardi ne historine e pas 1990.

   1. Qoftelargu ishte nje perbindesh , demet e tij ndaj Shqiptareve nuk kane te sosur dhe te lare per mijra vite , kesaj i vihet kapak . Ajo kohe mos ardht kurre . Por une po flas si drejtues shteti e si hajdut te popujve te tyre . Edhe pushtuesit nuk bejne gje tjeter veçse grabisin me dhune pasurine e atij vendi qe pushtojne . I gjati ine perbuz dhe e vjedh popullin e tij , atehere ça dallimi ka ky nga nje pushtues ? Qoftlargu , te gjitha marrezirat i beri per te ruajtur e mbajtur pushtetin e tij por kurrsesi per ti vjedh e grabitur Shqiptaret dhe per te shitur Shqiperine per xhepat dhe interesin e tij personale siç po bene i gjati ine .

    Si perdundim , qe i gjati ine eshte me bastardi pas viteve 90 as qe e dyshoj por duke krahasuar kohet dhe sistemin e athershem me te sotmin , duke ditur se atehere ishte partiashtet qe komandonte dhe jo si sot qe je ne demokraci(i thençin) atehere e mendoj por me teper e besoj qe i gjati ine eshte akoma me i keq sesa qoftelargu ne llojin e tij .
    Me pak fjale nese motoja e qoftelargut ishte “Perça e Sundo ” per te mbajtur pushtetin , motoja e te gjatit tone eshte ” Perça , Sundo dhe Grabit” per te mbushur xhepat . Tung

 5. SHKELZEN BERISHA E KA NE GJI ARMINA MEVLANIN,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA MASTUBON GJITHE DITEN ME FOTOT E SAJ NE FACEBOOK-SA ZAGAR I QELBUR SURRAT SHEMTUARI thotë:

  ZOTI BUSHATI A ESHTE E VERTET SE KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZA KELLIREN NE KOKE DHE BOLE ,JU E SHURRUJE NE SURRAT PER TI LARE GJAKUN HAHA

 6. A beson dikush sot se një qytetar i thjeshtë, që i bie fati i keq të jetë në konflikt për truall ndërtimi me oligarkun e mbështetur nga pushteti, mund të gjejë të drejtën në gjykatat shqiptare?

  A ka shpresë familja e një minatori të vdekur në galeri të fitojë atë që i takon?

  A ka optimistë që imagjinojnë, se për ata që humbën jetën nga neglizhenca ulëritëse në pallatet e shembura nga tërmeti në Thumanë, drejtësia do të thotë ndonjëherë fjalën e saj?

  A beson njeri se mund te fitoje te drejten ne prokurorite dhe gjykatat e shqiperise ???

  JO askush dhe aspak!

  POR , refreni ka ndryshuar tani propagandohet qe sapo kemi filluar dhe fajin e ka prape dikush tjeter

  E verteta eshte qe kjo reforme e ka futur drejtesine ne teresine e saj si mekanizem, ne nje rreth vicioz te ngaterruar me institucione dhe procedura, duke e bere mjaftueshem te cenueshem ne cdo moment me rezultat pengimin , obstuksionizimin dhe mosveprimin ne kohe te drejtesise apo pjeseve perberese te saj

  pra fatkeqesisht nuk ka drejtesi

  cfare shihet eshte nje propgande neveritese, e peshtire qe rreket tu mbushe mendjen njerezve te pamundur te vobekte te ketij vendi qe drejtesia eshte reformuar edhe pse ata e dine fare mire qe ska drejtesi

  ky rreth vicioz me kete reforme te deshtuar qe ne nisje, eshte cikli i ri i vuajtjeve te shqiptareve, modeli i ri i punes ku te paprkshmit jane bere fuqiplote edhe me te paprkeshme dhe ku aksesi ne drejtesi i njerezve eshe zeruar ne menyre te frikshme.

  ky model drejtesie eshe nje mekanizem qe sdo funskionoje ne vijimesi, por do gjeneroje gjithmone konferenca dhe lajme per te ndrequr dhe zhber ne dukje ate qe ishte VETTING reforma ne drejtesi

  Reformat e fondacioneve jane te mira vetem per fondacionet dhe menxheret e projekteteve, ata i marrin fondet dhe i gezojne te mirat materiale , subjekti i projekte ve te fondacioneve si gjithmone marrin shume me pak se ca kane realisht

  mos u merzisni popull vezhderr , votoni ripjelljen dhe e plotesoni ciklin e marrezise seqeverise bastarde ne shqiperi. te tre pushtetet i keni ne cikel mosperparimi, regresi dhe shperberjeje te shtetit , dhe qytatereve, – —pushteti ekzektuiv me ramen keqqeversin en menyrene me abuzive dhe joligjore, —pushteti ligjvenes, legjislativ eshte i nenshtruar dhe i dale nga zgjedhje te deformuara, , —- dhe pushteti gjyqesor pra drejtesia e re eshte e inekzistente e mberthyer dhe iluzive

  bejini te fala sandrit

 7. YMER GELBAZA :KAM NJE DOSJE TE EDI RAMES:ZAHO NUK ESHTE I EDI RAMES POR I GREG KRISTAQ RAMES OSE KUJTIM GJUZIT?! thotë:

  ZOTI BUSHATI JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA ME SHUME E MBANTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES SE SA GOJE-QENEF TE TIJ ,KUR E PERZURI DOKTORI SE ZAGAR ME BISHT NDER SHALE,YMERI IK DHE FILLOJ TE JA FUT LLAPEN NE BYTH EDI RAMES DHE LAL DHJERIT

 8. YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI PO I KALOJNE PUSHIMET SE BASHKU -TEMA KRYESORE E BISEDES :ZKY SHKELZENI PO I KAP FEMRAT ME TE BUKURA NE SHQIPERI,KURSE NE MBETEM DUKE E LEPIR NE BYTH EDI RAMEN DHE LAL DHJERIN thotë:

  ZOTI BUSHATI,E KENI VEREJTUR SE SI MUHAMED VELIUT EDHE DHEMBET E KA ME NGJYRE TE VERDHE DUKE JA LEPIR BYTHEN EDI RAMES

 9. Më vjen keq që humbasim kohë të gjithë. E kam fjalën për analistët dhe komentuesit e sinqertë nëpër media. Zgjidhja në Shqipëri, nuk mund të vijë nga brenda. Jo që jo nga Rama, Meta, Basha, Berisha dhe kryehajdutët e tjerë të këtij vendi, pa perjashtim: politikane, biznesmene mafioze, media, OJF, etj. Nuk mundet A. Bushati apo ndonje tjeter qe ka mbetur akoma ne qarkullim, te sjellin ndryshime. E vetmja mundësi është një ndërhyrje e shpejte dhe vendimtare nga jashtë. Deri sot ndërkombëtarët po përpiqen me mënyra jo efikase. Reforma ne drejtesi eshte prova e fundit qe vetem me ndryshimin e formes nuk arrin te ndryshoje edhe permbajtja. Kjo amalgame e qeverisjes ne Shqiperi, tipike ballkanike, ku gjoja per cdo gje pyeten te huajt, te cilet ne fakt nuk mbajne asnje pergjegjesi sepse “quhemi” vend sovran, nuk na con asgjekundi. Sovraniteti i popullit shqiptar eshte pothuajse i grabitur, me shume nga gangsterrat e pushtetit dhe me pak nga te huajt. Duhet pranuar qe ky popull nuk shqitet nga bandat e me te forteve, per sa kohe nuk di akoma dhe nuk eshte ne gjendje te zgjedhe Te urtet, Te diturit dhe Te shkolluarit. Perderisa nuk jemi te zot ta bejme vete, le te therrasim per ndihme te huajt, sikurse na kane ndihmuar gjate historise ne shume drejtime. Ne fakt eshte merita e te huajve qe ekzistojme akoma si shtet. Prandaj duhet kaluar në një Protektorat të plotë ku sidomos Rendin dhe Drejtësinë t’a komandojnë BE dhe SHBA. Përndryshe do të sillemi vërdallë edhe nja 100 vjet a më shumë..

 10. Më vjen keq që humbasim kohë të gjithë. E kam fjalën për analistët dhe komentuesit e sinqertë nëpër media. Zgjidhja në Shqipëri, nuk mund të vijë nga brenda. Jo që jo nga Rama, Meta, Basha, Berisha dhe kryehajdutët e tjerë të këtij vendi, pa perjashtim: politikane, biznesmene mafioze, media, OJF, etj. Nuk mundet A. Bushati apo ndonje tjeter qe ka mbetur akoma ne qarkullim, te sjellin ndryshime. E vetmja mundësi është një ndërhyrje e shpejte dhe vendimtare nga jashtë. Deri sot ndërkombëtarët po përpiqen me mënyra jo efikase. Reforma ne drejtesi eshte prova e fundit qe vetem me ndryshimin e formes nuk arrin te ndryshoje edhe permbajtja. Kjo amalgame e qeverisjes ne Shqiperi, tipike ballkanike, ku gjoja per cdo gje pyeten te huajt, te cilet ne fakt nuk mbajne asnje pergjegjesi sepse “quhemi” vend sovran, nuk na con asgjekundi. Sovraniteti i popullit shqiptar eshte pothuajse i grabitur, me shume nga gangsterrat e pushtetit dhe me pak nga te huajt. Duhet pranuar qe ky popull nuk shqitet nga bandat e me te forteve, per sa kohe nuk di akoma dhe nuk eshte ne gjendje te zgjedhe Te urtet, Te diturit dhe Te shkolluarit. Perderisa nuk jemi te zot ta bejme vete, le te therrasim per ndihme te huajt, sikurse na kane ndihmuar gjate historise ne shume drejtime. Ne fakt eshte merita e te huajve qe ekzistojme akoma si shtet. Prandaj duhet kaluar në një Protektorat të plotë ku sidomos Rendin dhe Drejtësinë t’a komandojnë BE dhe SHBA. Përndryshe do të sillemi vërdallë edhe nja 100 vjet a më shumë…

 11. kimetja e soreca te bejn per te vjell
  ambasadoret njelloj perkrahen berishen, duke e inkurajuar derisa ne finale berisha hodhi ne ere fshatra e vrau me krenari ne bulevard naivet pas rames. Edhe atehere Arvizu e quajti ‘burre shteti’ doktor vdekjen.
  sot po bejne te njejten gje me ramaziun identik.
  presim finalen.
  vetingun tash vegel e ramapushtetit

 12. Q’FAR BURRI ESHTE KOL SALLAKU SKYPE QE MASTUBON LIVE NE SKYPE DHE DEL PRAP NE TV-BILES I MBAN GOJA ERE MUTI NGA BYTHA E EDI RAMES thotë:

  ZOTI BUSHATI QKA THA KOL SALLAKU SKYPE ,KAM FITUAR GJYQ ME LAPSI._al HAHAH HAHA

 13. Varet çfarë porosie i ka dhënë Sorra kësaj koreanes,nëse i ka thënë që Shqipëria duhet të shkojë në Luftë Civile,dakord ..po i arrin ngadalë qëllimet…!
  Nëse jo,nuk do ketë gomisteri ti ngjisë pidhin e saj aziatik…

 14. Andi, nipi 100 karat komunist, u jep opnione shqipatereve mbi sistemin gjyqesor te rekomanduar dhe sponsorizuar nga ShBA dhe EU. Andi e ka ADN komuniste 99.9999%, 0.0001% eshte gen urithi.

 15. Cdo e keqe e madhe ka nje te mire te vogel kolatelare ose te padeshiruar. Sa me shume rritet padrejtesia aq me e urryer behet plehu SHBA, sa me e madhe behet padrejtesia aq me e neveritshme behet “kurva e motit” BE, sa me shume lulezon droga, korrupsioni, krimi, vjedhja, pandeshkueshmeria e pushtetit te krimit dhe krimit ne pushtet aq me shume i hapen syte popullit shqiptar qe te shohe se kush jane armiqte e tij te vertete, SHBA & BE, tanime jane lakuriq, tani s’kane me maske, tani duken qartazi fytyrat e tyre te ndyra si armiqte dhe keqberesit me te medhenje qe ka njohur kombi shqiptar deri me tani.
  Per 30 vite, SHBA & BE na kane trajtuar si konkuestatoret indianet duke na shitur xhingla-mingla e teneqe si puna e pallavrave me demokraci, shtet ligjor, te drejta njeriu, reforme ne drejtesi, vetting, ASPAK etj. dhe na vollen c’gjeten, na shkateruan gjithecka, na morren erzin, sollen krimin, korrupsionin, vjedhjen, rryshfetin, injorancen, veglat e tyre antishqiptare, ne pushtet, sa te kete SHBA & BE, per Shqiperine dhe shqiptaret s’ka dite te bardha!

 16. Sipas burimeve nga Thesari i Shtetit, Eli Fara, nga muaji janar 2006, deri në muajin gusht 2009, është paguar në Ministrinë e Mbrojtjes “Drejtore Inovacinosh”. Më pas kur ministri Fatmir Mejdiu, kaloi në postin e radhës, zgjodhi që ta kishte në të njëjtin staf.

  Pasi u zgjodh si ministër Mjedisi, e emëroi këngëtaren si “Drejtore të Përgjithshme për Ngrohjen Globale”.

  Përveç rrogës, Fara ka lëvizur disa herë jashtë vendit me pretendimin për “udhëtime pune”. Sipas sistemit “TIMS” të viteve 2006-2013, rezulton se ministri Fatmir Mediu dhe vartësja e tij Eli Fara, në 23 raste kanë udhëtuar bashkë në Amerikë dhe në 42 raste të tjerë sërish bashkë në vendet e Bashkimit Europian

 17. Per tufen tuaj te pa ngopur, SPAK-ut do ti duhej vetem 30 minuta per secilin prej jush qe te plotesonit nje formular ku te vertetonit origjinen e parave tuaja te konvertuara ne vila miliona euroshe pas TEG-ut, para TEG-ut, ne Gjirin e Lalzit, ne Palase, tek Kodra e Diellit, ne Razem, Hamallaj, Dhermi e Drimadhe dhe ju te gjithe do te perfundonit ne burgun e Reçit.

 18. YMER GELBAZA NA QELBI TE GJITHE AMBIENTIN,YMER MOS E LEPI ME EDI RAMEN NE BYTH thotë:

  YMER GELBAZA KELLIREN KUR E PYET DIKUSH SE SI E KE BERE LEKET ,YMER GELBAZA KELLIRA I NXJERR LLAPEN DHE THOTE MERRENI ERE DHE GOJA I MBAN ERE MUTI DHE VERTETOHET SE I KA NGA BYTHLEPIRJA E SALI BERISHES DHE EDI RAMES

 19. Në vitin 2017, “Luli ishte i keq”, ndërsa në vitin 2021 qenka bërë “i mirë”, sepse i dha një karrige deputeti Tomor Alizotit.

  Por, çfarë deklaronte për Lulzim Bashën, në vitin 2017, Tomor Alizoti.

  Ky i fundit, në atë kohë nuk kursente akuzat për Lulzim Bashën, të cilit i kërkonte llogari për marrëveshjen e 17 majit me kryeministrin Edi Rama dhe pse i gënjeu demokratët duke i mbajtur për rreth tre muaj në çadër.

 20. FRROK CUPI,YMER GELBAZA KELLIRA,DHE KOL SALLAKU SKYPE NE PLAZH TW DURRESIT,DUKE E SHIKUAR FOTOT E ARMINA MEVLANIT DHE GRIDA DUMES NE FACEBOOK &TWITTER-QFAR ZAGARESH TE TREDHUR thotë:

  ZOTI BUSHATI KUR E SHQELMUAN NE KOKE DHE KOQE YMER GELBAZEN KELLIRA ARA TE CILET E SHQELMUAN ISHIN TE PAGUAR NGA EXI RAMA NE BASHKEPUNIM ME DOKTORIN,TANI ZAGARI E MBAN LLAPEN NE BYTH TE EDI RAMES

 21. Në vitin 2017, “Luli ishte i keq”, ndërsa në vitin 2021 qenka bërë “i mirë”, sepse i dha një karrige deputeti Tomor Alizotit.

  Por, çfarë deklaronte për Lulzim Bashën, në vitin 2017, Tomor Alizoti.

  Ky i fundit, në atë kohë nuk kursente akuzat për Lulzim Bashën, të cilit i kërkonte llogari për marrëveshjen e 17 majit me kryeministrin Edi Rama dhe pse i gënjeu demokratët duke i mbajtur për rreth tre muaj në çadër.jo o shpellkari salihut

 22. Atje çdo lobim dhe sponsorizim bëhet publik dhe transparent.
  Në këtë pikë, çifti Meta ka ngel me thes në krah sepse s’duan të bëjnë gabimin e Lulzim Bashës që 1 milion euro i postoi nga Banka e Ukrahinës prej dy vjazave agjente të KGB (spiune ruse).
  Për të gjitha këto arsye: Meta dhe Monika u katandisën dje në zyrën e një lobisti libanez, për të vetmin fakt sepse atij, mund t’ja bëjnë pagesën dhe transfertën honorare jo në Bankat Amerikane por në atdheun e tij në Liban, si shteti që njihet si lavatriçja e parave mafioze të gjithë botës.

 23. KRESHNIK SPAHIU DHE YMER GELBAZA KELLIRA JUA LEPIJN QIMET E BYTHES ANDI BUSHATIT ARMAND SHKULLAKUT DHE FATOS LUBONJES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH KRESHNIK SPAHIUT FRROK CUPIT DHE KOL SALLAKU SKYPE

 24. vetë Sali Berisha ka aq foto me zyrtarë amerikanë sa askush në Shqipëri. E këto foto as nuk e shpëtuan e as nuk e ndëshkuan. Por është pikërisht produkti i politikës së vet që i solli vendimin më negativ të SHBA për ndonjë zyrtar të lartë shqiptar dhe likes ja lepin bythen ti o shpellkari salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu