• |
ide | kryesore

“Italia… një picë, Ukraina… Cernobil”: Tv koreanojugor tall gjithë botën, pastaj kërkon ndjesë

-Instant, Sport

Është ende e paqartë nëse ata donin të ishin ironikë apo nëse qëllimi ishte me të vërtetë për të ndihmuar shikuesit e tyre “të njohin” vendet e ndryshme gjatë ceremonisë së hapjes së Olimpiadës së Tokios. Fakti është se rezultati ishte vetëm një: të qenit fyes. Dhe në fakt, transmetuesi i rëndësishëm i Koresë së Jugut, Mbc tashmë ka kërkuar falje për atë që ka ndodhur: për imazhet dhe titujt e tmerrshëm të transmetuar.


Për të zbuluar se çfarë ndodhi, duhet rikthyer vëmendja të premten e 23 korrikut, ditën nga hapja zyrtare e Lojërave. Ndërsa delegacionet e ndryshme parakalonin në Stadiumin Kombëtar të Tokios, televizioni Mbc – i cili transmetoi ceremoninë në Korenë e Jugut – i bashkangjiste imazhe dhe fraza (të papërshtatshme), në transmetimin e drejtpërdrejtë, që mund të “karakterizonin” kombet e ndryshme. Vende të zakonshme, por jo vetëm: edhe tragjedi humanitare gjithashtu. Deri në pikën që pamjet e ekranit të asaj që u transmetua bënë xhiron e botës në rrjetet sociale duke ngjallur zemërim unanim. Italia përfundoi në grupin makro të citimeve gastronomike dhe një pica u shfaq në ekran kur hynë të kaltrit. Së bashku me Japoninë, në foto me sushi dhe Norvegjinë, një salmon. Por kishte edhe më keq, sepse Ukrainës iu bashkangjit Cernobili…


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu