• |
ide | kryesore

Konflikti i Qipros/ Këshilli i Sigurimit i përgjigjet Erdoganit: Jemi të keqardhur nga këto veprime

-Instant, Lajme, Planet

Këshilli  i Sigurimit i KB ka dënuar thirrjen e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan për dy shtete në Qipro dhe një lëvizje për të rihapur një vendpushim të zbrazur nga grekët qipriotë, duke bërë thirrje për një zgjidhje “të drejtë” me një vend të bashkuar nën një federatë.


“Këshilli i Sigurimit dënon njoftimin në Qipro nga udhëheqësit Qipriotë Turq dhe Turq. Këshilli i Sigurimit shpreh keqardhjen e tij të thellë në lidhje me këto veprime të njëanshme që bien në kundërshtim me rezolutat dhe deklaratat e tij të mëparshme.”


Qipro është ndarë që nga viti 1974 kur Turqia pushtoi në përgjigje të një grushti shteti abortiv të inxhinierizuar nga junta ushtarake e atëhershme në Athinë që synonte të bashkonte ishullin me Greqinë.

Vendi, një anëtar i Bashkimit Evropian tani i dominuar nga Greqisht Qipriotë dhe Kombet e Bashkuara kërkojnë të dy një federatë “bizonale” të dy administratave rajonale që janë të bashkuara si një komb.

Në një udhëtim në veri të Nikosisë së ndarë të martën, Erdogan deklaroi se përpjekjet e një gjysmë shekulli të KB kishin dështuar dhe se duhet të kishte “dy popuj dhe dy shtete me status të barabartë”.

Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara shprehën gjithashtu shqetësim se vërejtjet e tij do të kishin një “efekt tronditës” në përpjekjet e drejtuara nga KB për një zgjidhje në Qipro.

 

 

 

 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu