• |
ide | kryesore

Pas Euro 2020 Chiellini futet në fjalorin gjerman: ja çfarë do të thotë “Chiellinigkeit”

-Instant, Sport

Luftëtar, udhëheqës, njeri për skuadrën… Giorgio Chiellini është përcaktuar në shumë mënyra në karrierën e tij të gjatë, por kjo fitore në Euro 2020 si kapiten dhe protagonist në kampionatin europian e ka shndërruar atë në një hero të vërtetë, jo vetëm në Itali, por edhe në Gjermani. Ajo që i goditi gjermanët ka qenë aftësia e tij për të luajtur qetë pa humbur kurrë përqendrimin dhe grintën. Cilësi që çuan në krijimin e neologjizmave në fjalorin gjerman.


Fillon me “Chiellinisch” i cili mund të përkthehet në ‘stilin Chiellinik’ sepse mediat gjermane ka filluar të përmendet koncepti se Chiellini është një mënyrë jetese e vërtetë që mund të përcaktohet me një term tjetër të ri: “Chiellinigkeit”. Që do të thotë: “Ti shohësh gjërat në një mënyrë më të lehtë. Të jesh i gëzuar pa humbur seriozitetin, të bësh punën në mënyrën më të mirë të mundshme dhe të argëtohesh sa më shumë që jeni e mundur ndërsa e bën”.


Episodi me Jordi Alba para penalltive me Spanjën, ku spanjollit iu drejtua me shaka me fjalën “mentiroso” (mashtrues) për përpjekjen e mbrojtësit të Barcelonës, kundër rezultatit të shortit, për ti goditur penalltitë para tifozëve spanjollë, është shembulli më i prekshëm. Dhe është pikërisht për këto sjellje të këndshme që Chiellini është diçka më shumë sesa një futbollist normal.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu