• |
ide | kryesore

46 vjeç e tetë Olimpiada, Tokyo nderon Oksana Chusovitina

-Instant, Sport

Garat e gjimnastikës artistike në Olimpiadën e Tokyo 2020 janë pezulluar në qendrën Ariake, për t’i dhënë nderimet e duhura uzbekistanases Oksana Chusovitina, 46 vjeç dhe që është duke garuar për herë të tetë në Lojëra. Në karrierën e saj ka fituar dy medalje olimpike (një ari ekipor në Barcelona ’92 dhe një të argjendtë në Pekin 2008, e para me Komunitetin e Shteteve të Pavarura, e dyta me Gjermaninë).


Mama e Alisher, tani 22-vjeçare, Chusovitina u kualifikua për këtë ngjarje falë pozicionimit të saj në Kupën e Botës 2019 dhe muajin e kaluar ajo fitoi në Kupën e Botës në Doha (të gjithë emrat e mëdhenj mungonin në specialitetin e saj). Në Londër 2012 ajo kishte veshur ngjyrat e gjermanisë për të falënderuar vendin ku djali i saj ishte trajtuar për leuçemi.


Oksana Chusovitina arrin kështu italianen Josefa Idem në krye të renditjes së grave më të pranishme ndonjëherë në Lojërat Olimpike, me 8 pjesëmarrje (verë dhe dimër, të dyja llogariten). Duke marrë parasysh renditjen absolute, më i pranishmi ka qenë kanadezi Ian Millar, një kalorës me 10 pjesëmarrje në Olimpiadë mes 1972 dhe 2012 (ai ishte 65 vjeç në Londër).


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.