• |
ide | kryesore

Varianti Delta në Shqipëri, Bino: 6 prej të infektuarve ishin të vaksinuar

-Instant, Lajme, Të fundit

Dr. Silva Bino, shefe e Departamentit të Sëmundjeve Infektive dhe eksperte e vaksinimit në vendin tonë, thotë se në Shqipëri ka disa raste të infektimit me versionin Delta të koronavirusit, ndërsa shton se 6 prej tyre kanë qenë të vaksinuar.


Bino ka shpejguar se këto 6 raste i kanë bërë vaksinat jashtë vendit.


Janë 6 raste të cilët kanë qenë të vaksinuar, 2 raste kanë lidhje me udhëtimin në Angli. Kanë qenë të vaksinuar në AstraZeneca në prill në Mbretërinë e Bashkuar. Dy të tjerë kanë qenë të vaksinuar në Gjermani me Pfizer, nuk kishin krijuar mbrojtje dhe 2 të tjerët kanë qenë me Coronavac. Ajo çka vihet re është se në spitale po rritet numri i të rinjve, por nuk po ndodh tek ne”, tha Bino.

 Bino: Ne kemi pasur strategjinë tonë. Planifikimi për një dozë të tretë jo vetëm për Coronavax por edhe për vaksinat e tjera po merret në konsideratë. Po shikohet dhe në bazë të studimeve të ndryshme do të veprojmë. Testi i antikorpeve nuk është diçka që sugjerohet. Metodologjitë e kundërtrupave, mund të japin. Qytetarët të vaksinohen dhe të ruhen të mos matin antitrupat.

12 Comments

 1. Hem te vaksinohesh, hem te ruhesh. Po pse u vaksinuam xhanem? C’vlere ka vaksina kur nuk te shqitet maska nga surrati?

 2. Këta po e thonë hapur fare që të vaksinuarit infektohen dhe DELET vazhdojnë mbajnë rradhën të çpohen në krah dhe të marrin helmet e KillGates. Mirë tju bëhet të paktën të shpëtojnë ata njerëz që kanë 2 pare mend në kokë.

  1. ne ato 6 jane 100 te tjere qe nuk ishin vaksinuar. Ore kerme, po deshe mos u vaksino vete por mos bej propagande se pervecse qesharak behesh edhe i peshtire

   1. O fytyrmuti I 17:17 ‘ o tu vaksinofshin soj e sorollop ! Kaq mjafton për juve o COVIDJOTËT e Partisë, se të tjerat vazhdojnë rresht.Varianti Delta,Ypsilon, Zeta,Beta,Gama dhe gopi i robve të tu te semafori i Peskarës.virusin e përhap muzika pas orës 22:00’ o vemje, o paramec!

 3. Prandaj quhen vaksina emergjente, se akoma jane ne faze laboratorike.

  Pra me pak fjale jemi kavije me smartphones neper duar.

   1. Po o COVIDJOTI I rradhës I partisë.ore e keni vënë re? Sa mbaroi fushata komentuesit sufllaqe për mos ngelur pa punë janë kthyer në komentues CovIdjotë

 4. E do ky bythqiri. Jane mesuar te cpohen dhe nuk rrijne dot. Kete bino debilen qe kur e shef nuk e merr seriozisht coronen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu