• |
ide | kryesore

Edhe pse kanë kaluar 10-vite që nga vdekja e saj, Amy Winehouse është ende shumë e rëndësishme

-Instant, F1, Paparazzi, Slider

Ka një klip tani të famshëm të versionit akustik të Amy Winehouse që këndon “Dashuria është një lojë e humbur”.


Winehouse, në atë që duket të jetë një kabinë regjistrimi, kumbon çdo nuancë emocionale nga kënga e saj ndërsa këndon tekstin: Over futile odds/And laughed at by the gods/And now the final frame/Love is a losing game.”


Ndërsa muzika zbehet, dëgjojmë Winehouse të pyesë në heshtje, dhe në dukje me trishtim, “A është mirë?”

Është një moment pikëllues nga një yll jashtëzakonisht i talentuar që ra shumë shpejt.

E premtja me 23 korrik shënoi dhjetë vjetorin e vdekjes tragjike të Winehouse. Këngëtarja u gjet e vdekur nga helmimi aksidental i alkoolit në moshën 27 vjeç në shtëpinë e saj në Londër.

Muzika e Winehouse mbetet jehonë një dekadë më vonë, ndërsa vdekja e saj e parakohshme shërben si një përrallë paralajmëruese ndërsa Britney Spears lufton për të rimarrë kontrollin mbi jetën dhe karrierën e saj.

Vdekja e saj, në fakt, e bëri atë një pjesë të një grupi të yjeve të njohur si “The 27 Club”, si Jimi Hendrix, Janis Joplin dhe Kurt Cobain para saj, i cili gjithashtu vdiq në moshën 27 vjeç.

Këngëtarja britanike Adele i dha nderim Winehouse në një koncert në vitin 2016 në atë që do të kishte qenë ditëlindja e 33-të e këngëtares së ndjerë.

Por Winehouse nuk dukej se e kuptonte kurrë sa frymëzuese apo me ndikim ishte, përkundrazi e zhytur në telashe personale dhe ligjore.

Edhe pasi ajo dhe albumi i saj i vlerësuar kritikisht “Back to Black” i vitit 2006 fituan Grammy, kishte akoma më shumë fokus në media në luftimet e saj, arrestimet, periudhat e rehabilitimit dhe marrëdhëniet e trazuara me Blake Fielder-Civil (çifti do të divorcohej në 2009) sesa ajo muzika.

E gjithë ajo vëmendje ishte krejt e kundërta e asaj që dëshironte Winehouse.

Sot, Fondacioni Amy Winehouse siguron burime për të rinjtë që mund të jenë duke luftuar me abuzimin e substancave. Një koncert streaming me artistët amerikanë Chris Daughtry, Ana Cristina Cash me John Carter Cash dhe Sweet Lizzy Project është caktuar të Premten për të mbledhur fonde për fondacionin.

E themeluar nga familja e saj për të nderuar dhe për të çuar më tej trashëgiminë e këngëtares, organizata është vetëm një mënyrë që ata që e duan atë të kërkojnë të bëjnë atë që Winehouse tha se dëshironte të bënte me muzikën e saj transformimin e tragjedisë në triumf.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu