• |
ide | kryesore

Përralla e Tom Dean në Tokio 2020: medalje e artë e rekord shekullor pasi mundi dy herë Covid

-Instant, Sport

Nëse Lojërat e Tokios, megjithëse me dyer të mbyllura, janë ato të rinisjes së sportit në një nivel global, mes personazheve të kopertinës është padyshim Tom Dean. Notari britanik për të arritur në Lojërat Olimpike mundi dy herë Covid-19 dhe në Japoni arriti të triumfojë në 200 metra stil i lirë. “Është arritja më e madhe e jetës sime – tha ai i ngazëllyer – të kesh këtë medalje në qafë është një ëndërr që bëhet realitet”.


Vështirë ta fajësosh atë duke qenë se në janar, tre muaj nga ‘trials’ kombëtare, ai ishte i izoluar në shtëpi. Për të ishte eksperienca e dytë me Covid në vetëm katër muaj por këtë herë, ndryshe nga e para, simptomat ishin të gjitha evidente. Në fakt, para se të kthehej në pishinë u deshën 7-8 javë dhe Tokio dukej “miliona kilometra” larg.


Dean, i datëlindjes 2000, nuk ka qenë kurrë në rrezik për jetën “por kur merresh me një sport që është mjaft i rëndë për sistemin kardiovaskular, dhe sheh se kollitesh dhe sëmundja po prek mushkëritë e tua shqetësohesh se si mund të rindërtoni të ardhmen”, tregoi ai. Pyetja që jehonte në kokën e Dean ishte vetëm një: “Si mund të organizoj një bllok pune të fortë përpara kualifikimeve olimpike?”.

Gjithçka dukej se ishte zhdukur, por përgjigja erdhi nga trajneri i tij David McNulty i cili kurrë nuk hoqi dorë dhe e ftoi 21-vjeçarin të mos dorëzohej. Fitorja e tij ishte një befasi edhe brenda ekipit të Mbretërisë së Bashkuar. Në fakt, më i akredituari për medaljen e artë ishte shoku i tij i ekipit Duncan Scott, i cili në vend të kësaj përfundoi tek medalja e argjendtë vetëm katër të qindat larg për një dyshe të pabesueshme që britanikët kishin pritur që nga viti 1908. “Është me të vërtetë një fitore e veçantë “, tha Scott duke i dhënë meritat mikut të tij rival.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu