• |
ide | kryesore

Sipas një studimi të ri pirja e alkolit një her në javë mbron zemrën nëse vuani nga sëmundja kardiovaskulare

-Instant, F1, Stil

Nëse keni probleme me zemrën, një sasi të vogël të alkoolit çdo ditë lidhet me një rrezik më të ulët për të pasur një sulm tjetër në zemër, goditje në tru, anginë (dhimbje zemre për shkak të arterieve të ngushta) ose një vdekje të hershme, sipas një studimi të ri.


“Kjo nuk është popullata e përgjithshme – studimi zbatohet për njerëzit që tashmë kanë ndodhur diçka që lidhet me shëndetin kardiovaskular”, tha studiuesja e alkoolit Emmanuela Gakidou, e cila është drejtore e lartë e zhvillimit organizativ dhe trajnimit në Institutin për Metrikat dhe Vlerësimin e Shëndetit në Universitetin e Uashingtonit.


“Dhe ajo që ata zbulojnë është se nëse vazhdoni të pini pasi të keni pasur një ngjarje kardiake, nuk është aq e keqe për ju, për sa kohë që e mbani konsumin të ulët”, tha Gakidou, i cili nuk ishte i përfshirë në studim.
Kur krahasohet me njerëzit që nuk pinë fare, studimi zbuloi se pirja e deri në 105 gramë alkool çdo javë – e barabartë me pak më shumë se një shishe verë ose një gjashtë pako birrë me fuqi të mesme – duket se mbronte njerëzit që tashmë kishte pësuar një problem në zemër nga një ngjarje tjetër ose një vdekje e hershme.

2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu