• |
ide | kryesore

WeChat pezullon regjistrimet e reja të përdoruesve teksa Kina godet teknologjinë

-Instant, Stil

WeChat po pezullon të gjitha regjistrimet e përdoruesve të rinj deri në fillim të gushtit,sipas një njoftimi nga vetë kompania.


Në një postim të shkurtër në mediat sociale, WeChat, i njohur si Weixin në Kinë, tha se pezullimi lidhet me një zhvillim të teknologjisë së sigurisë “sipas ligjeve dhe rregulloreve përkatëse”.


Weixin është një nevojë e përditshme për qindra miliona njerëz në Kinë, të cilët përdorin aplikacionin për të dërguar mesazhe me miqtë, për të ndarë foto, paguajnë për gjëra të ndryshme, rezervojnë restorante, porosisin ushqime dhe një mori shërbimesh të tjera. Së bashku, Weixin dhe WeChat, të përdorura nga diaspora kineze përfshirë këtu në Shtetet e Bashkuara, kanë rreth 1.2 miliardë përdorues aktivë në muaj.

Nuk ishte menjëherë e qartë se cilat ligje u referohej WeChat në njoftimin e tij, por zhvillimi vjen në mes të një goditjeje të zgjeruar të teknologjisë dhe tani kompanive të arsimit nga rregullatorët kinezë që ka tronditur investitorët. Stoku i Tencent në Hong Kong u mbyll gati 9% të Martën, dita e tij më e keqe në një dekadë.

Disa kompani të teknologjisë, duke përfshirë gjigantin e tregtisë elektronike Alibaba (BABA), janë përballur me hetime për sjellje të pretenduara monopolistike ose shkelje të të drejtave të klientit, duke çuar në gjoba rekord dhe riparime masive. Presidenti kinez Xi Jinping ka miratuar hetimet, duke u bërë thirrje rregullatorëve të vëzhgojnë kompanitë e teknologjisë ndërsa vendi forcon politikat e privatësisë dhe të sigurisë së të dhënave.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu