• |
ide | kryesore

Minishengen pa Kosovën/ Rama del shëtitje me Vuçiç dhe Zaev (FOTOT)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një ditë para takimit të radhës së Minishengenit në Shkup, tre krerët e shteteve Rama, Vuçiç dhe Zaev dolën një shëtitje rrugëve të kryeqytetit të Maqedonisë së Veriut.


Të shoqëruar në çdo hapat nga kamerat, të tre janë takuar me njerëzit në rrugë, të buzëqeshur dhe duke iu përgjigjur thirrjeve dhe përshëndetjeve të rastit.


“Biseduam me qytetarët në qendër të Shkupit, në kuadër të Forumit Ekonomik për Bashkëpunim Rajonal që mbahet për herë të parë në Maqedoninë e Veriut, si dhe hapjen e perspektivave të reja për lidhjen tonë”, shkruan Zaev në Facebook, ku edhe shpërndan fotot e kësaj shëtitjeje.

Kosova nuk është pjesë e nismës. Kryeministri aktual, Albin Kurti, njësoj si ish kryeministrat e tjerë para tij e kanë quajtur Minishengenin, një nisëm serbe, ndryshe një “Jugosllavi e re”.


14 Comments

 1. Tradhetar i ndyre. Kosoven e Shqiperine nuk e kane rrezuar edhe perandori te medha,e sdo e rrezoni as ti dhe ato dy shtete sllave. FYROM mos luaj me Zjarin se te ndame ne mes!Ta ribejme Shkupin kryeqytet te Dardanise

  1. Albin bashkoji forcat me Bullgarine dhe ta ndajme FYROMIN,pastajbaske me kroacine te merremi me Serbine!

   1. Po pse ta ndash me Bullgarine Maqedonine kur mund ta marresh vete te gjithen? Ne me pak se nje dekade do kete me shume votues Shqiptare se sa Sllave. Olus qe, me kalimin e kohes shume shpejt biles, ata Shqiptare orthodokse qe jane detyruar te deklarohen si Sllave do regjistrohen si Shqiptare se s’kane nga kush te kene frike me.

   1. Do ta bejem o Arjanovic serbi, do ta bejme ti dhe familja jote shkoni shituni ne serbi. Ju “trajtofshin ” mrie serbet

 2. Por siç e kemi parë, opozita gjithë ditën sulmon Reformën në Drejtësi dhe diplomatët perëndimorë që e mbështesin dhe në darkë qan për viktimat e drejtësisë së korruptuar. Kjo tregon se sa larg shqetësimit real për klimën e biznesit ndaj investitorëve të huaj është opozita dhe sa afër dhunuesve të saj. Personazhin kryesor të kësaj historie e kishte kandidate në listat për deputete me 25 Prill dhe e hoqi pas reagimit te ambasadës se SHBA.

 3. Kete hajdarin tone e kane hipur ne krik keta dy sllavet duke ja bo qejfin e i duket vetja si Putin saqe ka fillu te kruaj briret dhe me EU. Ketu do jemi kur Serbia e FYROMI:) do hyjne ne BE e ne do jemi duke xhiruar ne vend duke i bere karshillek Europes qe ne i kemi “bere detyrat” e shtepise po “ska mesues te na i korigjoje”?.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.